«Τιμώρησε» τον Απόλλωνα και έβαλε...φωτιά στο πρωτάθλημα η Πάφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/4/2022 - 20:57

Ιδανικός... αυτόχειρας!

Ο Απόλλωνας γνώρισε την ήττα με 0-2 από τον Πάφο στο Τσίρειο, για την 6η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta και πρώτη στη β' φάση.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη -στην επιστροφή των οργανωμένων μετά από καιρό- και να πάρει μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο, ο οποίος βρίσκεται πλέον σε σοβαρό «κίνδυνο».

Τραγικό το αποτέλεσμα για τους «γαλάζιους», αφού με αυριανή (17/4, 19:00) νίκη του ο ΑΠΟΕΛ επί του Άρη στο Τσίρειο, θα μειώσει τη διαφορά από την κορυφή στο -1.

«Μάγκικη» εμφάνιση και νίκη για τους Παφίτες που ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα, ενώ με αυτό το τρίποντο ελπίζουν ακόμη για ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

Με αυτή την ήττα ο Απόλλωνας παρέμεινε στην κορυφή με 51 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (30/4, 19:00) από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, η Πάφος έμεινε στην 6η θέση με 42 βαθμούς πλέον και μετά τη διακοπή του Πάσχα, υποδέχεται την Παρασκευή (29/4, 19:00) τον Άρη στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο 32' η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Σεμέδο να «κλέβει» μπάλα και να πατά περιοχή, δοκίμασε το σουτ από αριστερά και ο Γιοβάνοβιτς έβαλε την κόντρα για το κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά, ο Νταμπό βγήκε τετ α τετ με καλές προϋποθέσεις, ωστόσο ο Ρούντκο βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε τη μπάλα, γλιτώνοντας την ομάδα του.

Στο 45ο λεπτό, ο Βαλακάρι δοκίμασε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε σταθερά.

0

Στο 60' η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος, με τον Τόμετσακ να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Σεμέδο έπιασε την κοντινή κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα.

Δύο λεπτά αργότερα, η Πάφος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Πάντσεον «έκλεψε» από τον Κολ και σέντραρε στην περιοχή για τον Ζάιρο, που κατέβασε και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

Στο 72ο λεπτό, ο Ταλίς έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Ντιγκινί έπιασε ένα πολύ καλό σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ψύχας έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γιάνγκα από κοντά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 90+1' η Πάφος πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Πάντσεον έδωσε στον Αλ Γκαντιουί που μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ για το 0-2.

0

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (77′ Χαμάς), Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι (77′ Ψύχας), Κολ (64′ Γιάνγκα), Σπόλιαριτς, Αλμπάνης (56′ Ίλιεφ), Ντιγκινί, Πίττας (64′ Χ. Κυριάκου), Νταμπό.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Τόμετσακ, Παλάσιος, Μπάιριτς, Ταλίς, Χότσκο (90+3′ Πάνιτς), Πάντσεον, Βαλακάρι (75′ Ντράγκομιρ), Ζάιρο (75′ Χάμαντι), Χέσταντ (61′ Ντ. Αουρέλιο), Σεμέδο.

0

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Δεν είναι καλό το βράδυ σήμερα. Κακή εμφάνιση, κακό αποτέλεσμα. Δεν βρήκαμε τις λύσεις. Χάναμε εύκολα τις μπάλες, και σε πολλές περιπτώσεις έγιναν εύκολα λάθη με λάθος πάσες. Είναι δική μου ευθύνη. Έπρεπε να κάνω κάποιες αλλαγές. Δεν βγάλαμε την ποιότητα που βγάλαμε σε άλλους αγώνες ειδικά όπως στον αγώνα με την ΑΕΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισαν τις γραμμές και εκεί πρέπει να παίξει με γρηγορότερες πάσες. Είχαμε τις φάσεις. Μια απόκρουση απ’ τον τερματοφύλακα τους και μια εξαιρετική απ’ τον Γιάνγκα μετά το τέρμα που δεχθήκαμε. Τελείωσε το ματς 0-2 αλλά όχι το πρωτάθλημα. Παραμένουμε πρώτοι. Βάζουμε δύσκολα στον εαυτό μας. Όπως πείσαμε τους οπαδούς που στην αρχή δεν πίστευαν αλλά τους κάναμε να πιστέψουν αυτό πρέπει να κάνουμε στη συνέχεια. Είπα και πριν για τις δικές μου ευθύνες. Είναι όμως η ώρα τώρα να αντιληφθούν οι πάντες, το προσωπικό, ο κόσμος, οι παίκτες όλοι για την κρισιμότητα της στιγμής. Δεν θέλω να βλέπω το παρελθόν. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να φοβόμαστε. Πρέπει να βλέπουμε μπροστά. Αυτό έκανα πάντα και θα το κάνω. Έτσι έκανα στη Δανία που κατέκτησα το κύπελλο, έτσι θα συνεχίσουμε».

Για τον κόσμο: «Οι οπαδοί ήταν απλά φανταστικοί, πρέπει να εκμεταλλευτούμε την ώθηση και την ενέργεια και να την βγάλουμε στο γήπεδο. Δεν το κάναμε σήμερα».

Αν σκέφτεται να παραιτηθεί ή αν πρέπει να αλλάξει κάτι: «Είστε σοβαροί; Έτσι αντιμετωπίζεται τις καταστάσεις; Τρέχετε μακριά; Να παραιτηθώ γιατί; Όντως χρησιμοποίησες τη λέξη να παραιτηθώ; Γιατί; Επειδή είμαστε μπροστά στο πρωτάθλημα; Δεν θα το βάλω στα πόδια. Απ’ την αρχή της χρονιάς το ίδιο πράγμα κάνουμε. Δεν αλλάξαμε κάτι, αυτό που άλλαξε είναι πως είμαστε εμείς εναντίων των καλύτερων ομάδων. Τα περισσότερα παιχνίδια είναι ισορροπημένα. Την προηγούμενη εβδομάδα δεν πανηγυρίσαμε τη νίκη για 30 δευτερόλεπτα. Αυτό που άλλαξε τώρα είναι η ποιότητα των αντιπάλων μας. Χάσαμε το μομέντουμ αλλά πρέπει να το ξεπεράσουμε. Αναλαμβάνω πάλι την ευθύνη για το στήσιμο και κάποιες αποφάσεις. Είχαμε κακό παιχνίδι με την Πάφο και ήμασταν χαρούμενοι με την ισοπαλία, πολύ καλά με την ΑΕΛ που χάσαμε, πολύ καλό με τον ΑΠΟΕΛ που ήρθαμε ισοπαλία, ισορροπημένα με την Ανόρθωση που ήταν στο 50-50. Πρέπει να ξαναδείτε τα 9 παιχνίδια για να καταλάβετε τι έγινε. Αυτός είναι ο αθλητισμός. Πρέπει να συνεχίσουμε και να παλεύουμε».

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο και στην τελική δεν πιστεύω πως κλέψαμε κάτι σήμερα. Μετά από λίγα λεπτά βρήκαμε τον τρόπο για να αμυνθούμε κόντρα στον Απόλλωνα. Παίξαμε και καλά έχοντας την κατοχή της μπάλας. Φυσικά με τα δυο τέρματα στην επανάληψη είμαστε πολύ χαρούμενοι. Είμαι ευχαριστημένος που τα παιδιά πιστεύουν στην ομαδική δουλειά. Ήταν εντελώς διαφορετικό παιχνίδι από εμάς σε σχέση με αυτό της Λευκωσίας. Αποδείξαμε πως μπορούμε να παίξουμε πολύ καλά».

Για το γεγονός πως κράτησαν μακριά απ’ την εστία μια επιθετική ομάδα όπως τον Απόλλωνα: «Μετά το τελευταίο παιχνίδι ξέραμε πως έπρεπε να αντιδράσουμε και να παίξουμε καλύτερα. Τα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα έκαναν πολύ καλή δουλειά».

Για το κομβικό σημείο του αγώνα: «Πάντοτε προσπαθείς να περιορίσεις τα δυνατά στοιχεία του αντιπάλου. Δεν ήταν εύκολο αλλά τα πήγαμε πολύ καλά. Ήταν σημαντικό σήμερα να μαζεύουμε τις δεύτερες μπάλες και το κάναμε καλά. Εκμεταλλευτήκαμε το χώρο μπροστά στην άμυνα του».

Νικολά Ντιγκινί (Απόλλωνας): «Προτιμώ να μην ψάξω για τον λόγο αυτή τη στιγμή, γιατί είναι θέμα του τεχνικού επιτελείου. Ήταν ένα παιχνίδι που αρχίσαμε καλά, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο καλοί. Δεχθήκαμε το τέρμα και υπήρχαν πολλές διακοπές που δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε ρυθμό. Είμαστε πρώτοι, ορίζουμε την τύχη μας και πάμε για το πρωτάθλημα».

Για την στήριξη του κόσμου παρά την ήττα: «Είμαστε ένα. Είναι εδώ μας στηρίζουν και θα παλέψουμε μέχρι το τέλος για το πρωτάθλημα».