«Άλωσε» τη Λεμεσό και επανήλθε με ηχηρό τρόπο στις νίκες η Πάφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 29/10/2023 - 21:11

Επιστροφή στις νίκες!

Η Πάφος έφυγε με σπουδαίο... διπλό από το «Άλφαμεγα Stadium», επικρατώντας με 3-0 του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και τους «γαλάζιους» να ανοίγουν το σκορ με τον Τάνκοβιτς (21') να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους και σε συνδυασμό με την κακή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση των «κυανόλευκων», απέκτησαν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Σα να μην έφτανε το γεγονός πως δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση, οι Λεμεσιανοί έμειναν και με δέκα παίκτες στο 28ο λεπτό με τον Χάμπο να δέχεται την κόκκινη κάρτα, ενώ τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Από εκείνο το σημείο και μετά το σύνολο του Καρσέδο έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και μπόρεσε να διπλασιάσει το σκορ με τον Ζάιρο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+5').

Η εικόνα μετά την ανάπαυλα παρέμεινε ίδια, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να διαμορφώνει το τελικό σκορ, με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 60ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έπεσαν στην δεύτερη θέση παραμένοντας στους 18 βαθμούς, ενώ οι Παφίτες ανέβηκαν στην πέμπτη θέση και στους 17 βαθμούς.

Στην επόμενη (10η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται το Σάββατο (04/11, 19:00), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Πάφος υποδέχεται την Κυριακή (05/11, 18:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ανόρθωση.

Πρώτη τελική για την Πάφο μόλις στο δεύτερο λεπτό, με Μπότσκαϊ να εκτελεί απευθείας φάουλ, από καλό σημείο έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Ο Απόλλωνας απάντησε στο τέταρτο λεπτό, με τον Αμπντουραχίμι να δοκιμάζει το μακρινό σουτ, στέλνοντας αρκετά ψηλά την μπάλα.

Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 14ο λεπτό, με τον Νταρίκουα να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Μάρκες να βάζει την προβολή στο πρώτο δοκάρι και την μπάλα κάπου να βρίσκει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Το σύνολο του Καρσέδο άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από τα ένδεκα βήματα.

Κόκκινη κάρα στον Χάμπο στο 28ο λεπτό, μετά από σπρώξιμο πάνω στον Μπρούνο εκτός της ροής τους αγώνα.

Τεράστια φάση για τους «γαλάζιους» στο 32ο λεπτό, με τον Ναμ να κάνει το σουτ από τα δεξιά της περιοχής και τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει σωτήρια στην αριστερή του γωνία.

Κόκκινη κάρτα και στον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στο 32ο λεπτό, μετά από έντονες διαμαρτυρίες του Σέρβου στον διαιτητή του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 42ο λεπτό, με τον Πέπε να σουτάρει από τα δεξιά της περιοχής, υποχρεώνοντας τον πορτιέρο του αντιπάλου σε δύσκολη απόκρουση.

Ένα λεπτό αργότερα η Πάφος διπλασίασε το σκορ, με τον Μπρούνο να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Λέουβενμπεργκ και να πλασάρει στέλνοντας την μπάλα δίχτυα.

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 55ο λεπτό, με τον Ζάιρο να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και να βγαίνει τετ-α-τετ με τον πορτιέρο του Απόλλωνα, ο οποίος απέκρουσε.

Οι Λεμεσιανοί απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, με τον Βαλμπουενά να σεντράρει στον Μάρκες, που βρέθηκε ολομόναχος μπροστά από την εστία και έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο έκαναν το 3-0 στο 60ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να δίνει έτοιμο γκολ στον Τουμάσι ο οποίος έκανε το πλασέ, ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε και ο Ζάιρο παίρνοντας το ριμπάουντ έκανε το 3-0.

Νέα ευκαιρία για τους «γαλάζιους» στο 64ο λεπτό, με τον Ικόκο να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ και τον Λέουβενμπεργκ να διώχνει με γροθιές

Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο στο 73ο λεπτό, με τον Τουμάσι να βρίσκει υπέροχα τον Μπότσκαι ο οποίος έκανε σε πρώτο χρόνο το σουτ με τον πορτιέρο του Απόλλωνα να αποκρούει με τα πόδια.

Ο Απόλλωνας απείλησε στο 84ο λεπτό, με τον Βάργκα να κάνει το διαγώνιο πλασέ από τα δεξιά της περιοχής και τον Ίβουσιτς να αποκρούει σωτήρια.

1

Απόλλωνας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς):  Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Νταρίκουα, Γιούρσεβιτς (70′ Βάργκα), Τέκιε, Πέρετζ (53′ Σπόλιαριτς), Χάμπος, Κοστάκε (46′ Μαλεκκίδης), Αμπντουραχίμι (53′ Βαλμπουενά), Μάρκες (80′ Κρμέντσικ).

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο):  Ίβουσιτς, Κβίντα (66′ Ρους), Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Πέπε (58′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (66′ Νταλίνια), Μπρούνο (58′ Τουμάσι), Ζάιρο (74′ Νταβό).