Απόλυτη Νάπολι και στη Φλωρεντία

Κυριακή, 3/10/2021 - 21:15

Η Φιορεντίνα έβαλε δύσκολα στη Νάπολι, όμως η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν και πάλι εξαιρετική και πήρε τεράστιο «διπλό», με 2-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Οι Ναπολιτάνοι έκαναν έτσι το 7x7 και παραμένουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία της Serie A, με τους «βιόλα» από την άλλη να γνωρίζουν την τρίτη φετινή τους ήττα.

Η Φιορεντίνα ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Μαρτίνες στο 28ο λεπτό, ωστόσο μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε έρθει η ισοφάριση από τον Λοσάνο, μετά από χαμένο πέναλτι του Ινσίνιε.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (50’), οι «παρτενοπέι» βρήκαν εκ νέου δίχτυα, με κεφαλιά του Ραχμάνι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιελίνσκι, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στον πάγκο για τους νικητές έμεινε ο Κώστας Μανωλάς.

Την ίδια ώρα, η Ρόμα επικρατούσε 2-0 της Έμπολι εντός έδρας, επιστρέφοντας στις εντός συνόρων νίκες. Ο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ για τους «τζιαλορόσι» στο 42ο λεπτό, με τον Μχιταριάν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 48'.

*πηγή φωτογραφίας: SSC Napoli Facebook