«Στραπάτσο» από Σαουδική Αραβία και πρεμιέρα με το... αριστερό για την Αργεντινή

Τρίτη, 22/11/2022 - 14:06

Πρεμιέρα... σοκ!

Η Αργεντινή ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο το Μουντιάλ του Κατάρ, δεχόμενη την ήττα με 1-2 από τη Σαουδική Αραβία, σε αγώνα του Γ' ομίλου.

0

Αν και έδειχνε ότι θα είχε εύκολο έργο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι στο 10ο λεπτό, εντούτοις οι «μαχητικοί» Σαουδάραβες είχαν διαφορετική άποψη.

Με μια επική ανατροπή στο β' μέρος και τέρματα των Αλ-Σεχρί (48') και Αλ-Νταουσαρί (53') πήραν μια τεράστια νίκη, «σοκάροντας» το φίλαθλο κοινό.

0

«Πλήρωσε» λάθη και αστοχία η «αλμπισελέστε» και τώρα... τρέχει να προλάβει, ξεκινώντας με το... αριστερό του Μουντιάλ, εκεί όπου μπήκε σαν φαβορί και με τους καλύτερους οιωνούς.

Η Σαουδική Αραβία με τη νίκη είναι πρώτη πλέον στον όμιλο, με την Αργεντινή να μένει στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό και αμφότερες περιμένουν το αποτέλεσμα του άλλου ματς, ανάμεσα σε Μεξικό και Πολωνία.

Την επόμενη (2η) αγωνιστική, η Αργεντινή κοντράρεται με το Μεξικό το ερχόμενο Σάββατο (26/11, 21:00) και νωρίτερα την ίδια μέρα (26/11, 15:00) η Σαουδική Αραβία παίζει με την Πολωνία.

0

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, (59' Λισάντρο) Οταμέντι, Ταλιαφίκο (70' Ακούνα), Ντε Πολ, Παρέδες (59' Φερνάντες), Πάπου Γκόμες (59' Άλβαρες), Μέσι, Ντι Μαρία, Λαουτάρο.

Σαουδική Αραβία (Ερβ Ρενάρ): Αλ-Οβάις, Αμπντουλχαμίντ, Αλταμπάκτι, Αλ-Μπουλαϊχί, Αλ-Σαρχάνι (90'+9' Αλ-Μπουραΐκ), Κάνο, Αλ-Μάλκι, Αλ-Φαράζ (45'+4' Αλ-Αμπίντ / 88' Αλ-Αμρί), Αλ-Μπουραϊκάν (88' Ασίρι), Αλ-Νταουσαρί, Αλ-Σεχρί (78' Αλ-Γκανάμ).