«Τούμπαρε» την Ένωση και... κόλλησε δεύτερη συνεχόμενη νίκη ο Άρης (BINTEO)

Κυριακή, 23/10/2022 - 20:54

Δεύτερη σερί νίκη για τον Άρη!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε με 2-1 κόντρα στην Ένωση, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε νέο τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Παραλιμνίου μπήκε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας τους χώρους και διεκδικώντας την κατοχή και τον έλεγχο του άξονα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Ντιαβαρά.

Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν «στροφές» και δίχως να αφήσουν πολλά περιθώρια, έφεραν... τούμπα τον αγώνα μέσα σε 12 λεπτά. Το γκολ της ισοφάρισης έβαλε με πολύ ωραίο σουτ, ο Στρούτσκι στο 20ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα ο Μπένγκστον έκανε το 2-1.

Στην ανάπαυλα, ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, όμως αν και απείλησε δεν κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν, κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Μελανό σημείο του αγώνα για την ομάδα της Λεμεσού, ήταν ο τραυματισμός και η αναγκαστική αλλαγή του Γιαγκό στο 74ο λεπτό, με την «ελαφριά ταξιαρχία» να αναμένει τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων, για να δει την σοβαρότητα του προβλήματος.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 2η θέση με 18 βαθμούς και η Ένωση στην 12η θέση με 7 βαθμούς.

Στην επόμενη (9η) αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται την Δεύτερα (31/10, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και η ομάδα του Παραλιμνίου υποδέχεται το Σάββατο (29/10, 19:00) τον Ολυμπιακό στο «Τάσος Μάρκου».

Οι ενδεκάδες:

Άρης (Τόμι Γίνιγκεν): Βανά Άλβες, Μποακί (46′ Καζού), Μπρόρσον, Μουσούντα, Γιαγκό (77′ Μεντιούμπ), Στρούσκι, Γιαμπλόνσκι (46′ Ζόκε), Μπένγκτσον, Μπαμπίκα, Γκομίς (46′ Στεπίνσκι), Κακόριν (72′ Σπόλιαριτς).

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (86′ Λέβι), Γεβρέμοβιτς (76′ Λαμί), Κατσιάρης (76′ Βούκσεβιτς), Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Γαβριήλ (62′ Ομέρ).