Αγχώθηκε όμως... τούμπαρε τη Σαλαμίνα ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/11/2023 - 20:59

Ο Γκομίς έδειξε τον δρόμο!

Με τον 31χρονο επιθετικό να σκοράρει δις, ο Άρης κατάφερε να «τουμπάρει» την σκληροτράχηλη, Νέα Σαλαμίνα, επικρατώντας με 2-1, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, με την «ελαφριά ταξιαρχία» να κρατάει περισσότερο μπάλα, δίχως όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική, χάρις την πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μετά την ανάπαυλα οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους και άνοιξαν το σκορ με τον Ντορεγκαράι στο 54ο λεπτό. Στην συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε «στροφές» και ισοφάρισε στο 67ο λεπτό με Σενεγαλέζο.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν και για δεύτερο γκολ, σπαταλώντας σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά την λύση έδωσε ξανά ο Γκομίς, ο οποίος έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα στο 90ο λεπτό και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Έτσι ο Άρης ανέβηκε -προσωρινά- στην πρώτη θέση με 21 βαθμούς και η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους δεκαέξι βαθμούς, τοποθετούμενη στην έβδομη θέση.

Στην επόμενη (11η) αγωνιστική, η ομάδα της Λεμεσού φιλοξενείται την Κυριακή (12/11, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Καρμιώτισσα και οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται το Σάββατο (11/11, 18:00), στο «Αμμόχωστος» την Δόξα

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε,  Νίκολιτς (46′ Σουμάνσκι), Μπένγκτσον (46′ Μοντνόρ), Σαβό (46′ Στρούσκι), Μαγιαμπέλα (65′ Στεπίνσκι), Γκομίς (90+3′ Γιαντάλ)

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντιακιτέ, Βίκτωρος, Κονατέ (71′ Χριστοδούλου), Μπεχαράνο, Καρλίτος (80′ Έντσον), Νάρσινγκ (63′ Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (80′ Τσελέα), Κονέ (71′ Φερνάντεζ), Ντορεγκαράι