Άρης ο... ενδέκατος

Κυριακή, 21/5/2023 - 21:10

Πρωταθλητής ο Άρης Λεμεσού, που έγινε ο ενδέκατος σύλλογος που κατακτά τον τίτλο στην πρώτη κατηγορία!

Η ομάδα της Λεμεσού δεν ήταν η μόνη που κυνηγούσε το πρώτο της τρόπαιο στη διοργάνωση, αφού το παρθενικό τους διεκδικήσαν στο μεγαλύτερο διάστημα της χρονιάς η ΑΕΚ Λάρνακας και η Πάφος FC.

Ένα πρωτάθλημα κατέκτησαν επίσης ο Τραστ και η Τσετίν Καγιά, δύο ο Πεζοπορικός, από τρεις ο Ολυμπιακός και η ΕΠΑ, στους τέσσερις έφτασε πέρσι ο Απόλλωνας, με τη συμπολίτισσα ΑΕΛ να μετράει έξι.

Τρεις ομάδες έχουν διψήφιο αριθμό πρωταθλημάτων, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει σηκώσει τα περισσότερα, 28 στον αριθμό, ενώ η «αιώνια» αντίπαλος του Ομόνοια ακολουθεί με 21 τίτλους, στην 3η θέση του σχετικού πίνακα η Ανόρθωση με 13 κατακτήσεις.

Τελευταία φορά πριν τη φετινή που κάποια ομάδα κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της στο κυπριακό πρωτάθλημα ήταν ο Απόλλωνας το 1991. Για να συναντήσουμε την αμέσως προηγούμενη περίπτωση πρέπει να πάμε στη δεκαετία του ’60 όταν ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το πρωτάθλημα το 1967.