Άρσεναλ… τεσσάρων αστέρων

Σάββατο, 18/12/2021 - 21:45

Βρίσκει ρυθμό και τρίποντα η Άρσεναλ!

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έκανε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Λιντς και πέρασε με το εμφατικό 4-1 από το «Έλαν Ρόουντ», παίρνοντας την τρίτη σερί νίκη της για να εδραιωθεί στην τετράδα.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν στο ματς οι «κανονιέρηδες», οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Μαρτινέλι που σκόραρε δις σε διάστημα δώδεκα λεπτών (16’, 28’) έγραψε το γρήγορο 2-0 για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Σακά να γράψει το 3-0 του ημιχρόνου στο 42ο λεπτό. Ο Ραφίνια με πέναλτι στο 75’ πέτυχε το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους, με τον Σμιθ Ρόου στο 84ο λεπτό να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-1.

Η Άρσεναλ με αυτό το τρίποντο συνεχίζει το ντεμαράζ της και πατάει γερά στην τετράδα, με τη Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα να… παραπαίει και να παραμένει μόλις στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.