Ασίστ για Κωστή και Πιέρο, νίκες για Σιέλη και Κατσαντώνη

Δευτέρα, 11/4/2022 - 12:44

Χωρίς αμφιβολία, Ιωάννης Κωστή και Πιέρος Σωτηρίου είναι από τους κορυφαίους σε απόδοση Κύπριους που αγωνίζονται στο εξωτερικό. Σχεδόν σε κάθε παιχνίδι των ομάδων τους έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, είτε με γκολ, είτε με κάποια ασίστ.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός της δεύτερης ομάδας του Ολυμπιακού συνεχίζει να… ανεβάζει τα νούμερά του. Αυτή τη φορά, κατέγραψε ασίστ στο δεύτερο γκολ των «ερυθρόλευκων», στη νίκη με 4-0 επί του Θεσπρωτού. Από τα πόδια του, μάλιστα, προήλθε το πρώτο γκολ της ομάδας του Αριέλ Ιμπαγάσα.

Ασίστ κατέγραψε και ο φορ της Λουντογκόρετς. Ο 29χρονος Κύπριος φορ σέρβιρε στον Τεκπετέι στο 59ο λεπτό κι αυτός με τη σειρά του σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στη νίκη με 1-0 επί της Μπέροε εκτός έδρας.

Από εκεί και πέρα, ο Χρήστος Σιέλης κατέγραψε την πρώτη του 90λεπτη συμμετοχή με το Βόλο. Κι αυτή συνδυάστηκε με νίκη, καθώς η ομάδα της Μαγνησίας επιβλήθηκε με 3-0 της Λαμίας.

Στη Σουηδία, ο Ανδρέας Κατσαντώνης αγωνίστηκε και πάλι βασικός με τη Ντάλκουρντ, η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 68ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σάτον Γιουνάιτεντ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε βασικός στο παιχνίδι κόντρα στη Σάτον Γιουνάιτεντ. Δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 41’.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στη Σάτον Γιουνάιτεντ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπάροου.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 5-0 από τη Στόκπορτ Κάουντι.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Χάλιφαξ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τσέστερφιλντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 65ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ρόμα.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Τσιταντέλα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τοντέλα. Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, καθώς υπέστη ρήξη τετρακεφάλου.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ,

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την δεύτερη ομάδα της Αούστρια Βιέννης.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Ο Κύπριος αμυντικός κατέγραψε την πρώτη του 90λεπτη συμμετοχή με το Βόλο, στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λαμίας.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του ΟΦΗ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Από τα πόδια του προήλθε το πρώτο γκολ, ενώ έδωσε και ασίστ στο δεύτερο τέρμα, στη νίκη με 4-0 επί του Θεσπρωτού. Βγήκε αλλαγή στο 72’.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο 74ο λεπτό.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στο Λεβαδειακό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από το Αιγάλεω.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν στην αποστολή στο ματς κόντρα στο Αιγάλεω, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στην ΑΕΚ Β’.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ρόδου.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Νίκη Βόλου. Αντικαταστάθηκε στο 60ό λεπτό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εντός έδρας βαριά ήττα με 4-0 από τη Ρέιντζερς.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Τρίνετς.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν κατέγραψε συμμετοχή στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στην Οπάβα.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης (Ντάλκουρντ): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τρέλεμποργκ. Πήρε κίτρινη κάρτα στο 83’ και αντικαταστάθηκε ένα λεπτό αργότερα.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 5-0 από τη Βάασα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Έβγαλε την ασίστ στο νικητήριο γκολ της Λουντογκόρετς, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπέροε.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε αλλαγή στο 76ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Νάσβιλ.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μακάρθουρ.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουέλινγκτον Φίνιξ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Στο τελευταίο ματς της Μπουσάν την περασμένη Τετάρτη (6/4), ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γκουανγκζού.