«Αυτοκτόνησε» με τον Ολυμπιακό και... έδωσε τον τίτλο στην Ομόνοια ο Απόλλωνας

Τρίτη, 4/5/2021 - 20:58

«Αυτοκτονία» και... ούτε φέτος!

Ο Απόλλωνας έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο, για την 9η αγωνιστική των play-off, δεχόμενος αναπάντεχο «στραπάτσο» και χάνοντας μαθηματικά τον τίτλο.

Οι «γαλάζιοι» σε ένα ματς που η νίκη ήταν «μονόδρομος» για να πάει σε «τελικό» με την Ομόνοια την τελευταία αγωνιστική, δεν νίκησε και της «έδωσε» τον τίτλο από σήμερα.

Τεράστιο το μέγεθος του «στραπάτσου» με την ομάδα της Λεμεσού να χάνει για άλλη μια φορά τον πολυπόθητο τίτλο του πρωταθλήματος.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά το σκορ με τον Πίττα (46') ο «Τακτακαλάς» έφερε «τούμπα» το ματς με τους Μάντζη (59') και Ζαχαρίου (69') ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με τον Γκεριέ (89').

Στο 15' η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Μπίσεσβαρ στην περιοχή να στρώνει έξω στον Χάμπο, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε από τον Αγριμάκη.

Δύο λεπτά μετά, ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκεριέ με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 20ο λεπτό, ο Σάλι επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση, με τον Γιοβάνοβιτς να πέφτει και να μαζεύει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μάντζης είδε τον Γιοβάνοβιτς εκτός περιοχής και επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 30' ο Φιλιώτης βρήκε ωραία δεξιά τον Μπίσεσβαρ, αυτός γύρισε για τον Ματέϊ, ο οποίος με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε με τη μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

0

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Σάλι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούει το πλασέ, στην εξέλιξη ο Μάντζης πήρε και σέντραρε για τον Σάλι, η κεφαλιά του οποίου βρήκε στο δεξί δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Στο 38ο λεπτό, ο Νταμπό βγήκε μόνος και πλάσαρε ιδανικά, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Νταμπό γύρισε για τον Μπίσεσβαρ που δοκίμασε το πλαέ και ο Αγριμάκης απέκρουσε δύσκολα.

Στα 16 δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπίσεσβαρ με ωραία σέντρα από αριστερά, βρήκε τον Πίττα στην περιοχή που με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 51' ο Ολυμπιακός «απάντησε» και έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ψάλτης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μάντζης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τρία λεπτά μετά, ο Σάλι σέντραρε από δεξιά, ο Ζαχαρίου μόνος έπιασε το πλασέ και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 59ο λεπτό και μετά από διώξιμο, η μπάλα στρώθηκε έξω στον Ντένιτς, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

Δέκα λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Ζαχαρίου έφυγε μόνος πίσω από το κέντρο και σκόραρε, το γκολ ακυρώθηκε ωστόσο επικυρώθηκε με τη χρήση του VAR.

Στο 89' ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Μπίσεσβαρ έκανε μακρινή σέντρα, ο Γκεριέρ κατέβασε και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιαννιώτας δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από αριστερά, με τον Αγριμάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Γκεριέ, Γιούστε, Κατελάρης, Χ. Κυριάκου (76′ Σατσέτι), Ντένις, Ματέι (62′ Γιαννιώτας), Μπίσεσβαρ, Ψύχας (46′ Πίττας), Νταμπό (76′ Μπένσχοπ).

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Αγριμάκης, Ψάλτης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε, Χάνι (46′ Ζαχαρίου), Σαντάνα (71′ Σαρφό), Χαραλάμπους (46′ Γαρουφαλιάς), Σαλί (76′ Κα), Μάντζης (82′ Κοστόφ).

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Θέλω να πω πως όλοι είμαστε πάρα πολύ στεναχωρημένοι, γιατί ενώ έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια και γεμίσαμε την κανάτα με νερό, εκεί που ήμασταν έτοιμοι να πιούμε, καταφέραμε και την σπάσαμε και μείναμε διψασμένοι. Δεν βρεθήκαμε στην καλύτερη μας μέρα, δεν είχαμε την ενέργεια που θέλαμε. Είχαμε πολύ άγχος γιατί ήμασταν ένα βήμα πριν από την επίτευξη του ονείρου και γι αυτό δεν είχαμε την εικόνα των προηγούμενων παιχνιδιών. Θεωρώ πως θα μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα γκολ, όπως φυσικά θα μπορούσαμε να δεχτούμε. Θέλω να ζητήσω μία μεγάλη συγνώμη από τον κόσμο, γιατί ήταν πιο διψασμένοι από εμάς και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να τους χαρίσουμε αυτή τη χαρά».

Για τον Σακέτι: «Αυτό ήταν μία από τις πολλές αιτίες και δεν νομίζω πως ήταν τόσο σημαντική στο τελικό αποτέλεσμα».

Αν το μυαλό ήταν στο τελευταίο ματς με την Ομόνοια: «Δεν ξεχωρίζω παιχνίδια και δεν θεωρώ παιχνίδια λιγότερο σημαντικά από τα επόμενα που έρχονται. Είχαμε με κορωνοϊό τον Πίττα και τον Γιαννιώτα, είχαμε δύο παίκτες λιγότερους σήμερα. Μακάρι να τους είχαμε όταν τους θέλαμε. Σήμερα έβαλα πέντε παίκτες που είχαν κάρτες, χωρίς να σκέφτομαι το επόμενο παιχνίδι. Θέλαμε το παιχνίδι σήμερα. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε και είναι κρίμα για τους παίκτες».

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την εμφάνιση τους. Είναι δύσκολη στιγμή για τον Απόλλωνα. Επρεπε όμως να προετοιμάσουμε την ομάδα μας. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Προσπαθήσαμε για την ομάδα μας. Είναι καλό για μας, για την ψυχολογία μας. Θέλουμε την ψυχολογία για τον τελικό. Το παιχνίδι τελείωσε, ελπίζω να μην έχουμε τραυματισμούς. Βλέπουμε τον επόμενο αγώνα».