Buzzer Beater και... ξεροί οι Νάγκετς

Δευτέρα, 21/9/2020 - 10:45

Οι Νάγκετς έφτασαν μια... ανάσα από την ισοφάριση στους τελικούς της Δύσης, αλλά ο Άντονι Ντέιβις με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε στους Λέικερς τη νίκη με 105-103 κάνοντας το 2-0.

Η ομάδα του LA είχε προηγηθεί με +16 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με +8 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Νίκολα Γιόκιτς με έντεκα σερί πόντους έφερε το ματς τούμπα στο τέλος, μέχρι να μιλήσει ο «μονόφρυδος».

Ο AD είχε 31 πόντους (11/23 σουτ), τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς επίσης 9 ριμπάουντ και 2 τάπες, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 26 πόντους (10/20 σουτ), αλλά μόλις 6 στο δεύτερο ημίχρονο, μαζί με 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες.

Ο «Τζόκερ» είχε 30 πόντους (9/20 σουτ), 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ έγραψε 25 πόντους (8/19 σουτ), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες.

Το τρίτο παιχνίδι θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (4:00).