Champions League: Επική ανατροπή η Λίβερπουλ και πρόκριση στον τελικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 7/5/2019 - 23:55

Επική ανατροπή από την Λίβερπουλ κόντρα στη Μπαρσελόνα. Η ομάδα του Κλοπ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 3-0 της πρώτης αναμέτρησης και έτσι πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Μαδρίτης.

Η Λίβερπουλ επικράτησε με το επικό 4-0 χάρη σε δύο γκολ των Ορίγκι (7’,79’) και Βαϊνάλντουμ (54’, 56’).

Ακόμη περισσότερη αξία παίρνει η πρόκριση της Λίβερπουλ αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνίστηκαν χωρίς Φιρμίνο και Σάλαχ.

Πλέον, «κόκκινοι» περιμένουν να μάθουν αντίπαλο στον τελικό ο οποίος θα προκύψει από την αναμέτρηση του Άγιαξ με την Τότεναμ. Να θυμίσουμε ότι οι Ολλανδοί έχουν το προβάδισμα χάρη στο νικηφόρο πέρασμα τους από το Λονδίνο στην πρώτη αναμέτρηση.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους οι οποίοι μόλις στο πρώτο λεπτό έγιναν επικίνδυνοι.

Η πίεση απέφερε καρπούς στο 7ο λεπτό καθώς ο Ορίγκι άνοιξε το σκορ. Ο Μανέ έδωσε εντός περιοχής στον Χέντερσον που σούταρε και ανάγκασε τον Τερ Στέγκεν να διώξει χαμηλά για να έρθει ο Οριγκί να πλασάρει εύστοχα για το 1-0.

Πέναλτι ζήτησε ο Μανέ σε μαρκάρισμα του Ρομπέρτο στο 10ο λεπτό. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι ο παίχτης της Μπαρτσελόνα βρήκε από πίσω τον Σενεγαλέζο και λανθασμένα ο Τσακίρ έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή για τη Μπαρσελόνα ήρθε με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου. Ο Κουτίνιο έδωσε από πλάγια θέση εκτός περιοχής στον Μέσι που πλάσαρε φαλτσαριστά με την μια για να διώξει δύσκολα ο Άλισον.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν φοβερή προϋπόθεση για γκολ. Ο Άλμπα δέχτηκε την μπαλιά πίσω από την αντίπαλη άμυνα και έδωσε στον Μέσι που φάτσα με τον Άλισον επέλεξε να προσπεράσει και τον Βαν Ντάικ,  όμως ο αμυντικός της Λίβερπουλ έκλεψε την τελευταία στιγμή.

Στο 23ο λεπτό ο Ρόμπερτσον εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Τερ Στέγκεν ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Μπάρσα έχασε πολύ καλή στιγμή να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Η εξαιρετική πάσα του Μέσι έβγαλε τον Άλμπά μπροστά από τον Άλισον, όμως ο κίπερ των Ρεντ έσωσε με τα χέρια το σκάψιμο που επιχείρησε ο Ισπανός μπακ.

Στο 51ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Βαν Ντάικ έκανε το τακουνάκι εντός περιοχής εντός της μικρής περιοχής, όμως ο Τερ Στέγκεν έσωσε.

Οι Ρεντς έκλεψαν από δεξιά στο 54ο λεπτό, ο Άρνολντ έκανε την συρτή σέντρα εντός περιοχής όπου ο Βαϊνάλτουμ ήρθε σαν σύφουνας για να πλασάρει χαμηλά για το 2-0.

Το 3-0 δεν άργησε καθώς στο ο Βαϊνάλντουμ στο 56ο λεπτό με πανέμορφη κεφαλιά ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού. Ο Βαϊνάλτουμ έπειτα από σέντρα στην περιοχή έπιασε εξαιρετική κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ψηλά στην γωνία του Τερ Στέγκεν για το 3-0.

Καλή ευκαιρία για την Μπαρσελόνα στο 68ο λεπτό. Ο Μέσι κατέβασε με το στήθος από πλάγια θέση εντός περιοχής και έκανε το χαμηλό σουτ το οποίο όμως απέκρουσε στην κλειστή του γωνιά ο Άλισον.

Ο Άρνολντ εκτέλεσε το κόρνερ πιάνοντας στον ύπνο τους αμυντικούς της Μπαρσελόνα στο 79ο λεπτό, για να σουτάρει ο Οριγκί εντός περιοχής και να κάνει το απίστευτο 4-0.

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης η Μπαρσελόνα άσκησε τρομερή πίεση στους γηπεδούχους για να βρει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση για να γλιτώσει το κάζο.

Λίβερπουλ (Γιούρκεν Κλοπ): Άλισον, Φαμπίνιο, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Μανέ, Χέντερσον, Σακίρι (Στάριτζ 90'), Ρόμπερτσον (Βαϊνάλντουμ 46'), Οριγκί (Γκόμεθ 85'), Ματίπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ

Μπαρσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Βιδάλ (Άρθουρ 74'), Πικέ, Ράκιτιτς (Μάλκομ 80'), Μπουσκέτς, Κουτίνιο (Σεμέδο 57'), Σουάρες, Μέσι