Champions League:«Καθάρισε» νωρίς η Λίβερπουλ, προβάδισμα πρόκρισης για Τότεναμ

Τρίτη, 9/4/2019 - 23:55

Ολοκληρώθηκαν οι δύο πρώτοι προημιτελικοί του Champions League. H Tότεναμ επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι με γκολ του Σον στο 78ο λεπτό και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «4» της διοργάνωσης.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Λίβερπουλ «τσέκαρε» από το πρώτο ημίχρονο την συμμετοχή της στα ημιτελικά καθώς επικράτησε με 2-0 της Πόρτο χάρη στα γκολ των Κεϊτά στο 5ο λεπτό και του Φιρμίνο στο 26ο.

Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-0

Η Μάντσεστερ Σίτι από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης άσκησε αρκετή πίεση στους Λονδρέζους.

Στο 11ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ρόουζ. Ο Αγουέρο ανέλαβε την εκτέλεση όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Γάλλο τερματοφύλακα της Τότεναμ ο οποίος διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 24ο λεπτό η Τότεναμ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση όταν ο Κέιν μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έντερσον.

Στο Λονδίνο το δεύτερο ημίχρονου ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο το οποίο έπεσε ακόμη περισσότερο όταν αποχώρησε αναγκαστικά ως αλλαγή από την αναμέτρηση ο Χάρι Κέιν.

Στο 78 λεπτό της αναμέτρησης η Τότεναμ κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στην αναμέτρηση με τον Σον ο οποίος νίκησε τον Έντερσον με δυνατό σουτ.

Τότεναμ: Λιορίς, Τρίπιερ, Αλτερβαϊλεντ, Βερτόγκεν, Ρόουζ, Έρικσεν, Γουίνκς (Γουανιγιάμα 81'), Σισοκό, Σον, Άλι (Γιορέντε 86'), Κέιν (Λούκας 58')

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντελφ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γόλκερ, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Σίλβα (Σανέ 88'), Μαχρέζ (Ντε Μπρόινε 88'), Στέρλινγκ, Αγουέρο (Χέσους 69')

Λίβερπουλ - Πόρτο 2-0

H Λίβερπουλ μόλις στο πέμπτο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ναμπίλ Κεϊτά ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής μετά από πάσα του Φιρμίνο. Η μπάλα κόντραρε και στα πόδια του ποδοσφαιριστή της Πόρτο, Τόρες.

Η Αγγλική ομάδα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Φιρμίνο στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από καταπληκτική πάσα του Άρνολντ και πλασέ προ κενού τέρματος από τον Βραζιλιάνο.

Η Πόρτο έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου όταν ο Μαρέγκα μπήκε μόνος στην περιοχή από πλάγια αλλά τελικά νικήθηκε από τον Άλισον ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ.

Η Πόρτο στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αρκετά βελτιωμένη και έψαξε το γκολ που θα την ξανά έβαζε στο «κόλπο» της πρόκρισης. Η Λίβερπουλ όμως δεν άργησε να επανακτήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Κεϊτά, Σαλάχ, Μανέ (Ορίγκι 73'), Φιρμίνο (Στάριτζ 81')

Πόρτο: Κασίγιας, Περέιρα (Φερνάντο 77'), Φελίπε, Μιλιτάο, Τέλες, Κορόνα, Ντανίλο, Τόρες (Κόστα 74'), Οτάβιο, Μαρεγκά, Σοάρες (Μπραχίμι 62')