Champions League: Με Παρί - Ρεάλ η... νέα κλήρωση

Δευτέρα, 13/12/2021 - 16:15

Μετά το... φιάσκο της κλήρωσης των «16» του Champions League, η ευρωπαϊκή ομοσπονδία «αναγκάστηκε» να ακυρώσει την πρώτη κλήρωση και να τοποθετήσει εκ νέου τις 16 ομάδες στην κληρωτίδα.

Η επανάληψη της κλήρωσης του Champions League έφερε πολύ πιο ενδιαφέροντα ματς από την πρώτη. Ρεάλ-Παρί το κορυφαίο, ήταν… γραφτό να παραμείνει το Τσέλσι-Λιλ, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα βρεθεί απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης του Σιμεόνε.

5

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που βγήκε πρώτη από την κληρωτίδα, σε κάθε ζευγάρι. Σε ότι αφορά ημερομηνίες, οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν 15, 16, 22 και 23 Φεβρουαρίου και οι ρεβάνς 8, 9, 15 και 16 Μαρτίου με τη σέντρα σε όλα τα ματς να γίνεται στις 22:00.

Η κλήρωση για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά θα γίνει μετά τους αγώνες αυτούς, στις 18 Μαρτίου.

Υπενθυμίζεται πως δεν ισχύει ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ, συνεπώς οι διπλοί αγώνες που θα έχουν ισόπαλο συνολικό σκορ, ανεξάρτητα από τα γκολ που θα έχουν σημειωθεί εκτός έδρας, θα πηγαίνουν στην παράταση και αν χρειαστεί στα πέναλτι.

Ο τελικός του Champions League 2021/2022 είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 28 Μαΐου στην «Gazprom Arena» της Αγίας Πετρούπολης.