«Άλωσε» το Όλντ Τράφορντ η Παρί – Άφησαν ανοικτούς «λογαριασμούς» στη Ρώμη

Επιβλητικό πέρασμα της Παρί Σεν Ζερμέν από το Ολντ Τράφορντ στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης της φάσης των «16» του Champions League. Η Γαλλική ομάδα επικράτησε με 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρη στα γκολ των Κιμπέμπε (53’) και Εμπαμπέ (60’). Αποτέλεσμα που δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην Παρί για την πρόκριση στην επόμενη φάση των προημιτελικών .

Με ένα καλό σουτ του Ντι Μαρία στο 5' ξεκίνησε τις ευκαιρίες της η Παρί στο παιχνίδι, που είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του, με μοιρασμένη την κατοχή και χωρίς κάποια ομάδα να επιβάλλεται. Στο 28' είχε μεγάλη ευκαιρία η Παρί, όταν ο Ντράξλερ έδωσε κάθετη στον Εμπαμπέ κι αυτός έστειλε την μπάλα έξω από σουτ πλάγια στην περιοχή. Στο replay, ο Γάλλος επιθετικός φαίνεται λίγο πιο μπροστά όταν γίνεται η πάσα και πιθανώς να είχαμε υπόδειξη οφσάιντ, αφού πλέον υπάρχει και το VAR στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 5 κίτρινες (2 σε Γιουνάιτεντ και 3 σε Παρί), αλλά και δύο διακοπές λόγω τραυματισμού. Αναγκαστική αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις, αφού ο Σάντσες πήρε τη θέση του τραυματία Λίνγκαρντ.

Με περισσότερες αξιώσεις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Παρί Σεν Ζερμέν στο δεύτερο ημίχρονο καθώς είχε την υπεροχή.

Ευτύχησε μάλιστα να αξιοποιήσει αυτή της την υπεροχή στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με κοντινή προβολή του Κιμπέμπε μετά κόρνερ του Ντι Μαρία.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση η Γαλλική ομάδα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Κιλιάν Εμπαμπέ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε άριστα την σέντρα και πάλι του Ντι Μαρία.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τα τέρματα που δέχθηκε έμοιαζε με ομάδα σε «αποσύνθεση» και έδινε πολύ εύκολα την μπάλα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι «σφυροκοπούσαν» ανελέητα την εστία του Ντε Χεα.

Η Γιουνάιτεντ στο τελευταίο τέταρτο προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Γαλλική ομάδα ήταν πολύ σωστά οργανωμένη στην άμυνα. Παράλληλα, στο 90ο λεπτό ο Πολ Πόγκμπα είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ενδεκάδες:

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιάνγκ, Λίντελοφ, Μπαϊγί, Σο, Ερέρα, Μάτιτς, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (Α. Σάντσες 45'), Ράσφορντ (Λουκάκου 84'), Μαρσιάλ (Μάτα 46')

Παρί Σεν Ζερμέν: Μπουφόν, Κερέρ, Σίλβα, Κιμπέμπε, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Βεράτι (Παρέδες 75'), Άλβες, Ντράξλερ, Ντι Μαρία (Ντάγκμπα 81'), Εμπαμπέ

Ρόμα - Πόρτο 2-1

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Ρόμα ήταν καλύτερη και δίκαια πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Πόρτο. Τα πάντα όμως θα ξεκαθαρίσουν στον επαναληπτικό του «Ντραγκάο».

Η Ιταλική ομάδα πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση με δύο γκολ του Ζανιόλο (70’ 77’). Οι Πορτογάλοι μείωσαν στην αναμέτρηση και ξανά μπήκαν στο κυνήγι της πρόκρισης στο 79ο λεπτό με γκολ του Αντριάν Λόπεθ.

Ενδεκάδες:

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Μιράντε, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάτζιο, Κοράλοβ, Ντε Ρόσσι, Κριστάντε, Πελεγκρίνι (Ενζονζι 83'), Ζανιόλο (Σαντόν 87'), Ελ Σαράουι (Κλάιφερντ 90'), Τζέκο

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Κασίλιας, Μιλιτάο, Φελίπε, Πέπε, Τέλιες, Περέιρα, Ερέρα, Οτάβιο (Ερνάνι 84'), Φερνάντο (Περέιρα 76'), Μπραχίμι (Λόπεθ 68'), Σοάρες