Δεν αστειεύονται τα «καγκουρό», επικράτησαν 2-0 της Αργεντινής

Πέμπτη, 22/7/2021 - 16:34

Η Αργεντινή έπεσε «θύμα» τεράστιας έκπληξης, γνωρίζοντας αναπάντεχη ήττα 2-0 από την παθιασμένη Αυστραλία στο Σαπόρο!

Αποτέλεσμα που βάζει σε κίνδυνο την πρόκριση της «αλμπισελέστε» στη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, αφού στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές έχει να αντιμετωπίσει την Αίγυπτο και την Ισπανία, οι οποίες έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στην πρεμιέρα του ομίλου.

Τα «καγκουρό» σόκαραν από νωρίς την ομάδα του Φερνάντο Μπατίστα, με τον Λάχλαν Γουέιλς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό. Στο 44', ο ίδιος παίκτης έπιασε ένα ωραίο σουτ, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λεντέσμα.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, η Αργεντινή έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ορτέγκα της Βελέζ αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε διάστημα τριών λεπτών για ισάριθμα σκληρά μαρκαρίσματα.

Στο 80' ολοκληρώθηκε ο... άθλος των Αυστραλών, με τον Τίλιο να διαμορφώνει το τελικό σκορ με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ.