«Διέλυσε» τη Γαλλία και έκανε ιδανικό ξεκίνημα ο Καναδάς - Τα αποτελέσματα

Παρασκευή, 25/8/2023 - 19:03

Με εμφάνιση επίπεδου ΝΒΑ στην επίθεση και «ευρωπαϊκή» άμυνα ξεκίνησε η παρουσία του Καναδά στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας 95-65 της Γαλλίας. Μάλιστα, αυτή ήταν και η πιο βαριά ήττα των «τρικολόρ» στην ιστορία τους στην εν λόγω διοργάνωση.

Η ομάδα της Βόρειας Αμερικής είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Τζίλτζεους Αλεξάντερ, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, ενώ 18π. πρόσθεσε ο Ολίνικ, όντας άξιος συμπαραστάτης του.

Από την πλευρά των «τρικολόρ» κορυφαίος ήταν ο Φουρνιέ με 21π., ενώ 12 πόντους σκόραρε ο Λεσόρ. Χωρίς πόντο έμεινε ο Μουσταφά Φαλ, στα μόλις 2:40 λεπτά που αγωνίστηκε.

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 18-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Καναδοί άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στο παρκέ και να εκτελούν με καλά ποσοστά, με αποτέλεσμα να πάρουν ισχνό προβάδισμα με 43-40. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντες ήταν... υπερηχητική και με επιμέρους σκορ 25-8, ολοκλήρωσε το προτελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού στο +20 (68-48).

Έτσι, το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον Καναδά μάλιστα να ανεβάζει ακόμη περισσότερο την απόδοσή του και να φτάνει ακόμη και στο +33 (85-52). Εντέλει πήραν τη νίκη με 95-65.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 43-40, 68-48, 95-65