«Διέλυσε» τη Γουλβς η Μπράιτον, «τούμπαρε» τη Νότιγχαμ η Μπρέντφορντ

Σάββατο, 29/4/2023 - 19:03

Διαστημική Μπράιτον, σκόρπισε τη Γουλβς, επικρατώντας 6-0 εντός έδρας και είναι ολοζώντανη για Ευρώπη. Βγήκε νοκ άουτ στο τέλος από την Μπρέντφορντ η Νότιγχαμ Φόρεστ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1.

Κόντρα στα προγνωστικά οι «γλάροι», οι οποίοι είχαν αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, λόγω του δύσκολου προγράμματος που είχαν και με την ψυχολογία να μην είναι στα ύψη εξαιτίας της ήττας από τη Νότιγχαμ, έφτασαν σε μία εντυπωσιακή νίκη. Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν ανάσα και ήδη από το πρώτο ημίωρο τους έκαναν ξεκάθαρο ότι θα είχαν ένα δύσκολο απόγευμα.

Ο Ουντάβ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό έπειτα από τακουνάκι του Γουέλμπεκ, ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν δράση Γκρος και Ενσίσο. Ο πρώτος πέτυχε δύο γκολ (13’, 26’) από ασίστ του 2ου. Ο Γουέλμπεκ είχε τον τελευταίο λόγο στο πρώτο μέρος, αξιοποιώντας στο 39’ σέντρα του Εστουπινιάν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από κοντά.

Ο Λοπετέγι αποφάσισε να πάει πιο σφιχτά στη συνέχεια, έβαλε τρεις στόπερ, αλλά τα αμυντικά προβλήματα δεν μειώθηκαν. Τρεις λεπτά μετά την ανάπαυλα, ο Γουέλμπεκ με δυνατό σουτ πέτυχε 2ο προσωπικό τέρμα, όπως και ο Ουντάβ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα με σκάψιμο της μπάλας.

Την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ φιλοξενούσε τη Νότιγχαμ, η οποία είχε καλή ψυχολογία μετά τη νίκη επί της Μπράιτον. Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Κομιούνιτι» με γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Ντανίλο να ευνοείται από τις κόντρες και να πετυχαίνει γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Αφού οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Κούπερ έδειξε ικανή να πάρει μεγάλο «διπλό» που θα τη διατηρούσε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, όπου βρέθηκε μετά το 3-1 επί της Μπράιτον. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να λυγίσουν τη Νότιγχαμ, με τον Τόνεϊ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με φάουλ στο 82ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας τον Νάβας. Στο 93’ έπειτα από… μπιλιάρδο, ευνοήθηκε ο Ντα Σίλβα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!