Διέλυσε την Κολωνία με εξάρα η υπερηχητική Ντόρτμουντ

Σάββατο, 18/3/2023 - 21:30
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (ΚΥΠΕ)

Πω πω μια Ντόρτμουντ!

Η ομάδα του Τέρζιτς ήταν απολαυστική, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και διέλυσε με 6-1 την... άτυχη Κολωνία που βρέθηκε στον διάβα της. Ρεσιτάλ ποδοσφαίρου από τους Βεστφαλούς που σκόραραν οπότε ήθελαν και έκαναν φύλλο και φτερό τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να σταματήσουν την ορμή των αντιπάλων τους.

Ο Γκερέιρο στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Σεμπαστιάν Αλέ δυο λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Ρόις στο 32’ έκανε το 3-0, ενώ ο Μάλεν στο 36’ το 4-0! Ο Σέλκε στο 42’ μείωσε σε 4-1, με την Ντόρτμουντ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Δεν σταμάτησαν όμως εκεί και ο Αλέ στο 69ο λεπτό έγραψε το 5-1, με τον Ρόις να ξαναχτυπάει στο 70’ για το 6-1! Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Ντόρτμουντ να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 53 βαθμούς και στο +1 από την 2η Μπάγερν και την Κολωνία στην 13η θέση με 27 πόντους.