«Διέλυσε» την Ολλανδία η Γαλλία, ηχηρό μήνυμα επιστροφής από το Βέλγιο

Σάββατο, 25/3/2023 - 00:00

Τρομακτική Γαλλία, έκανε φύλλο και φτερό την Ολλανδία! Στην πρεμιέρα των δύο ομάδων (που βρίσκονται στον δεύτερο όμιλο) στα προκριματικά του Euro 2024 οι «τρικολόρ» διέλυσαν με 4-0 τους «οράνιε», με τον Ρόναλντ Ντε Μπουρ να κάνει κάκιστο ντεμπούτο στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Δύο γκολ στο πρώτο του ματς ως αρχηγός ο Εμπαπέ, ο οποίος ανέβηκε στην πέμπτη θέση των σκόρερ στην ιστορία των «τρικολόρ», ενώ πρόσθεσαν από ένα ακόμη οι Γκριεζμάν και Ουπαμεκανό, με τον Ντεπάι στο 90’+5’ να χάνει πέναλτι απλώς για να μειώσει.

Μήνυμα επιστροφής έστειλε από το πρώτο κιόλας παιχνίδι της νέας εποχής το Βέλγιο!

Σε μια διαχρονικά δύσκολη έδρα και έχοντας για πρώτη φορά στον πάγκο τον Ντομένικο Τεντέσκο, οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν βόλτα στη Σουηδία με 3-0.

Ο εκπληκτικός Λουκάκου… ξεμπούκωσε την καταλληλότερη στιγμή για την εθνική του και υπέγραψε με χατ-τρικ το επιβλητικό διπλό.

Πρώτα λοιπόν άνοιξε το σκορ με άψογη κεφαλιά στο 35’, έπειτα σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη με όμορφη ατομική ενέργεια (και σουτ που κόντραρε στο 49’), ενώ ήταν ο ίδιος που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το έτοιμο γκολ που του προσέφερε ο Μπακαγιόκο στο 83’.

Έτσι, το Βέλγιο έκανε ιδανικό ξεκίνημα στον 6ο όμιλο των προκριματικών του Euro, κάτι που ίσχυσε και για την Αυστρία.

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα απέναντι στο αδύναμο Αζερμπαϊτζάν και με πρωταγωνιστή τον Σάμπιτζερ που πέτυχε δυο γκολ (το δεύτερο με φοβερή εκτέλεση φάουλ) οι παίκτες του Ραλφ Ράνγκνικ πανηγύρισαν άνετη επικράτηση με 4-1.

Φοβερή και τρομερή Τσεχία διέλυσε την Πολωνία! Το ντεμπούτο του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο των φιλοξενούμενων ήταν εφιαλτικό, αφού είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται 2-0 στο 3’ και εν τέλει να επικρατούν 3-1.

Εξαιρετικό ματς από τον Μπράμπετς του Άρη που ήταν βασικός και αναντικατάστατος, κρατώντας στο… μηδέν τους Λεβαντόφσκι, Σφιντέρσκι, ενώ ως αλλαγή για τους ηττημένους πέρασε στο 76ο λεπτό ο Σιμάνσκι της ΑΕΚ, ο οποίος πέτυχε και το γκολ της τιμής!

Με το... δεξί στον 7ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 μπήκαν Σερβία και Μαυροβούνιο, επικρατώντας 2-0 της Λιθουανίας και 1-0 της Βουλγαρίας αντίστοιχα το βράδυ της Παρασκευής (24/03).

Στο Βελιγράδι και στο «Ράικο Μίτιτς», η Σερβία δεν είχε κανένα απολύτως θέμα να πάρει το τρίποντο απέναντι στην αδύναμη Λιθουανία. Η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς είχε την υπεροχή καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επιβεβαιώνοντας και τον τίτλο του «φαβορί».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο 34χρονος μεσοεπιθετικός του Άγιαξ και αρχηγός της εθνικής Σερβίας, Ντούσαν Τάντιτς, ο οποίος στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Κόστιτς, ενώ, ήταν εκείνος που στο 53' έβγαλε την ασίστ στον Βλάχοβιτς για το τελικό 2-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Μαυροβούνιο πανηγύρισε σπουδαίο διπλό στο Ράζγκραντ επί της Βουλγαρίας (0-1). Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, η ομάδα του Ραντούλοβιτς απέδρασε με τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στο τέρμα του Κρστόβιτς στο 70ο λεπτό, έπειτα από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή.