«Διπλό» και… προσωρινή κορυφή για την Τσέλσι

Σάββατο, 21/11/2020 - 16:43

Η Τσέλσι ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, έστω και για… λίγες ώρες, μετά τη νίκη επί της Νιουκάστλ, με 2-0, που ήταν η πέμπτη διαδοχική σε όλες τις διοργανώσεις…

Το αυτογκόλ του Φερναντεζ μόλις στο 10’, με τον Αργεντινό αμυντικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων υπό την πίεση του Τσίλγουελ, πρόσφερε στους «μπλε» το ιδανικό ξεκίνημα.

Στην συνέχεια, η Τσέλσι έβγαλε την ποιότητα της στο γήπεδο, με τον Ντάρλοου να πραγματοποιεί μερικές εξαιρετικές επεμβάσεις, σε ένα σουτ του Βέρνερ και μια κοντινή του κεφαλιά Άμπραχαμ, διατηρώντας τη Νιουκάστλ στο παιχνίδι!

Ωστόσο, ο Άμπραχαμ σιγούρεψε τους τρεις βαθμούς για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στην επανάληψη και το 65ο λεπτό, με έξυπνο τελείωμα από πάσα του Βέρνερ, κι ενώ οι «καρακάξες» είχαν απειλήσει με τους Χέιντεν και Ζοέλιντον…

Παράλληλα, ο Λόνγκσταφ είδε το δοκάρι να του στερεί το γκολ που θα έκανε το 1-2, προς το τέλος της αναμέτρησης.

Έτσι, η Τσέλσι από Πέμπτη που ξεκίνησε την αγωνιστική είναι πλέον πρώτη, υπερτερώντας της Λέστερ, η οποία παίζει αύριο στο Λίβερπουλ, στη διαφορά τερμάτων!