Διπλό κορυφής η Γρανάδα πριν τον ΠΑΟΚ

Κυριακή, 25/10/2020 - 21:36

Αφ’ υψηλού μπορεί να βλέπει τους αντιπάλους της στη La Liga η Γρανάδα.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ και μετέπειτα της Ομόνοιας στο Europa League πέρασε και από το «Αλφόνσο Πέρες», νικώντας με 1-0 τη Χετάφε και με 13 βαθμούς σε 6 αγώνες, «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας τη Ρεάλ Μαδρίτης. Από την πλευρά τους, οι Μαδριλένοι έμειναν στους 10 βαθμούς και στην 7η θέση.

Ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτό που χώριζε τις δύο ομάδες, μετά τη συμπλήρωση 45+3 λεπτών, αφού σε γενικές γραμμές δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Δεδομένα έπαιξε ρόλο και η βροχή που εμπόδιζε τους παίκτες να κάνουν παιχνίδι, αφού ήταν ελάχιστες οι φορές που επισκέφτηκαν τα αντίπαλα καρέ. Στο 45’ ο Τζενέ ανέτρεψε τον Ερέρα και με τη βοήθεια του VAR υποδείχθηκε το πέναλτι. Ο Μοντόρο ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στη Γρανάδα.

Η Χετάφε μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη να πιέσει και να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά στο πρώτο μισό έμεινε μόνο στην πίεση. Ναι μεν είχε κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις, ωστόσο, τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια. Στο 83’ οι Μαδριλένοι πέτυχαν γκολ με τον Ουνάλ, αλλά σωστά ακυρώθηκε, αφού βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στα επτά λεπτά που απέμειναν, συν άλλα επτά των καθυστερήσεων, δεν άλλαξε κάτι και η Γρανάδα πήρε τη νίκη.