«Διπρόσωπη» Ανόρθωση...

Δευτέρα, 25/1/2021 - 09:45

Από τη μια ικανοποίηση στην Ανόρθωση για το μηδέν στην άμυνα στο ΓΣΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ και από την άλλη προβληματισμός για το μηδέν στην επίθεση. Αυτή είναι η εικόνα στην ομάδα της Αμμοχώστου μετά την ισοπαλία χωρίς τέρματα (0-0) στην αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μπήκε δείχνοντας υπερβολικό... σεβασμό στον αντίπαλο και κλείστηκε στα καρέ της. Ειδικά στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση και έκανε το δικό του παιχνίδι με χαρακτηριστική ευκολία.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η «Κυρία» άλλαξε μορφή προς το καλύτερο. Πίεσε πιο ψηλά, έκλεισε τους χώρους και κέρδισε μπάλες, καταφέρνοντας να απειλεί συχνά-πυκνά την εστία του Ουζόχο, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ελουντού στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Σαφώς και κάποιος μπορεί να ισχυριστεί πως η Ανόρθωση έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που γίνεται για την κατάκτηση του τίτλου όμως όπως επισήμανε και ο Κετσπάγια μετά το παιχνίδι, σε αυτό το πρωτάθλημα κάθε βαθμός που παίρνεις, είναι κέρδος.

Αξιοσημείωτο για την Ανόρθωση είναι το γεγονός πως για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι η ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα. Από τη μέρα που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Σπύρος Ρισβάνης στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Βργκοτς, η ομάδα της Αμμοχώστου δεν έχει δεχθεί κάποιο γκολ.

Επόμενος αντίπαλος για την «Κυρία» την ερχόμενη αγωνιστική είναι η Καρμιώτισσα εντός έδρας. Παιχνίδι στο οποίο οι τρεις βαθμοί της νίκης αποτελούν «μονόδρομο». Μέσα στην εβδομάδα θα ξεκαθαρίσουν και οι περιπτώσεις των τριών τραυματιών, Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν και Νταουσβίλι.