«Κυρία» στην Περιστερώνα η Ανόρθωση, νέα ήττα για τη Δόξα (BINTEO)

Κυριακή, 22/10/2023 - 20:58
ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Ένα 20λεπτο ήταν αρκετό για να… ξεμπερδέψει η Ανόρθωση.

Η «Κυρία» επικράτησε 2-0 της Δόξας στην Περιστερώνα, αποτέλεσμα το οποίο διατηρεί την ομάδα της Αμμοχώστου στα ψηλά και την αντίστοιχη της Κατωκοπιάς στον… πάτο της βαθμολογίας με μηδέν (!) βαθμούς. Στον αγώνα που διεξήχθη για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι «κυανόλευκοι» με σκόρερ τους Τσίκο και Γκασαμά στο 10ο και 20ο λεπτό αντίστοιχα πήραν τη νίκη και παρέμειναν στο -1 από την κορυφή και τον Απόλλωνα, αφού έχουν 17 βαθμούς.

Στα του αγώνα, η «Κυρία» ήταν αποτελεσματική και συγκεντρωμένη στο πρώτο μέρος, έβαλε γερά θεμέλια για το τρίποντο, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο η Δόξα… πίστεψε πως μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Πέραν της ευκαιρίας του Ναμπί (η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι), δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους, που παραμένουν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Ανόρθωση θα υποδεχθεί εντός έδρας την ΑΕΖ (29/10), ενώ η Δόξα θα ταξιδέψει μέχρι το Δασάκι όπου θα αναμετρηθεί με τον Εθνικό (28/10).

Δόξα (Κύπρος Μούζουρος): Σισκόφσκι, Τραϊτσέφσκι, Γκλεόφιλο (75' Σαντίκ), Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Βελγκόφσκι, Άρσεους (75' Αντουί), Αντωνιάδης, Στυλιανού (84' Μουχάμεντ), Ασάντε, Τζετζέ (46' Ναμπί).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (90'+2 Αντωνίου), Γκαρσία, Κάργας, Φερέρ, Τιουνέ (81' Ιωάννου), Τεχέρα, Παρούτης, Τσίκο (70' Τζούλιου), Φερέιρα (70' Μουσόντα), Γκασαμά (90'+2 Κορέια).

Άνοιξε το σκορ η Ανόρθωση στην πρώτη της ευκαιρία. Στο 10ο λεπτό ο Τσίκο με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Σισκόφσκι από πλάγια θέση εντός περιοχής.

Δέκα λεπτά αφού πέτυχε το πρώτο της γκολ, η Ανόρθωση διπλασιάζει τα τέρματα της με τον Γκασαμά. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων στο 20ο λεπτό έκανε το 2-0 με γυριστό πλασέ από πολύ κοντινή απόσταση. Σωρεία λαθών από τη Δόξα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

Σπουδαία φάση για την Ανόρθωση στο 25ο λεπτό, με τον Παρούτη να μπαίνει στην περιοχή και τον Τσίκο να αστοχεί προ κενής εστίας.

Προσπάθησε να απαντήσει η Δόξα με τον Γκλεόφιλο, ο οποίος έπιασε γυριστό σουτ στην κίνηση. Στα χέρια του Αρμπολέδα η μπάλα.

Ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 41ο λεπτό μετά από τετ-α-τετ του Φερέιρα, σε ετοιμότητα ο Σισκόφσκι.

Σημαντική απειλή από τη Δόξα, ο Στραϊτσέφσκι δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ ήρθε από πίσω και έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά στο 45'+2.

Στο δεύτερο μέρος (55') η Δόξα παρουσιάζεται πιο συγκεντρωμένη, όμως η Ανόρθωση δεν την αφήνει να δημιουργήσει κινδύνους.

Στο 56ο λεπτό ο Κάργας έχασε σπουδαία φάση για το 3-0, όταν σε τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα πάνω στον κίπερ των γηπεδούχων.

Τεράστια φάση για τη Δόξα στο 61ο λεπτό με τον Ναμπί. Έπιασε το δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, η μπάλα στο δοκάρι και έπειτα στα χέρια του Αρμπολέδα.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε και η Δόξα πιέζει χωρίς αποτέλεσμα. Διαφυλάσσει το υπέρ της σκορ η Ανόρθωση.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Νταβίδ Γκαγιέγο (Ανόρθωση): «Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πρώτο μέρος και τον κόσμο. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη έστω κι αν δεν κάναμε όσα έπρεπε στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα έκανε ότι χρειάστηκε για να τελειώσει το ματς από το πρώτο μέρος. Δεν έγινε ότι έπρεπε στο δεύτερο, θα μπορούσε η ομάδα να παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο. Συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια. Η δουλειά των προπονητών είναι οι προπονήσεις και το γήπεδο. Πέρασα άσχημα, είναι δύσκολο να φτάσει η πληροφορία στον πάγκο ώστε να γίνουν διαφοροποιήσουν. Δεν έκανα κάτι και τιμωρήθηκα. Έμαθα πως πρέπει να προσέχω ώστε να μην τιμωρηθώ ξανά και να κάνω τη δουλειά μου από τον πάγκο».

Κύπρος Μούζουρος (Δόξα): «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση. Ξέραμε με ποιον παίζαμε, πιστεύω παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο. Δεχθήκαμε δύο εύκολα γκολ. Κάναμε τη δική μας προσπάθεια κι αν σκοράραμε, ίσως να διεκδικούσαμε κάτι περισσότερο. Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια. Η ομάδα προσπάθησε και πάνω σ’ αυτό θα προσπαθήσουμε να χτίσουμε. Δεν θα τα παρατήσουμε ποτέ, υπάρχουν πολλοί βαθμοί ακόμα, ο απολογισμός θα γίνει τον Μάιο. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος για την παραμονή. Όταν έρθει η πρώτη νίκη… Παίζουμε με τις ομάδες που είναι πιο πάνω. Υπάρχουν 96 βαθμοί, αν είναι δυνατόν να παραδοθούμε. Χρειαζόμαστε μια νίκη. Πιστεύουμε στους παίκτες και θα δώσουμε τα πάντα μέχρι τον Μάιο».