«Καθάρισε» τη Δόξα και... άνοιξε τη διαφορά ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 7/2/2022 - 20:50

Νίκησε και... ξέφυγε!

Ο Απόλλωνας επικράτησε εύκολα με 0-3 της Δόξας στο «Μακάρειο», για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας άλλο ένα τρίποντο.

Η ομάδα της Λεμεσού επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και «καθάρισε» την αντίπαλο της, ανοίγοντας παράλληλα τη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες.

Δεν κατάφερε να κάνει απολύτως τίποτα στο παιχνίδι η ομάδα της Κατωκοπιάς και μοιραία δέχθηκε μια βαριά ήττα.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Πίττας (11') και Αλμπάνης (58', 61').

Με αυτή την ήττα η Δόξα έμεινε στην 9η θέση με 18 βαθμούς και την επόμενη (21η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τρίτη (15/2, 17:00) από την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Αντίθετα με τη νίκη ο Απόλλωνας παρέμεινε στην κορυφή με 41 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Πέμπτη (10/2, 17:00) δίνει το εξ αναβολής ντέρμπι της Λεμεσού με την ΑΕΛ, για την 15η αγωνιστική.

Στο 11' και στην πρώτη τελική του ματς, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χαμάς από αριστερά έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Πίττας άπλωσε το πόδι και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Εμπραλίτζε δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό, ο Πίττας έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντιγκινί έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αλμπάνης έπιασε ένα ανάποδο ψαλιδάκι και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

0

Στο 29' ο Εμπραλίτζε εκτέλεσε με σέντρα το φάουλ, ο Κέρλα έπιασε την κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Απόλλωνας βγήκε γρήγορα μπροστά, με τον Φιλιώτη να δίνει στην περιοχή του Αλμπάνη, το σουτ του οποίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

Στο 34ο λεπτό, ο Αλμπάνης από αριστερά στην περιοχή έστρωσε για τον Νογιόκ, αυτός έκανε με τη μια το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά, ο Πίττας πήρε μπάλα εκτός περιοχής και δοκίμασε ένα ξαφνικό δυνατό σουτ, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει σταθερά.

0

Στο 57' η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Μέσκα να σεντράρει από δεξιά και τον Σαντίκ με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά όμως, ο Απόλλωνας κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Πίττας έβγαλε μόνο του τον Αλμπάνη κι αυτός με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

0

Στο 60ο λεπτό ο Εμπραλίτζε βρήκε ωραία τον Μπένι στην περιοχή και ο Ρομπέρζ σωτήρια πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ πριν σκοράρει.

Ένα λεπτά μετά και πάλι, ο Απόλλωνας σκόραρε ξανά. Ο Κολ έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Αλμπάνη να κατεβάζει και να εκτελεί ιδανικά, σκοράροντας εκ νέου για το 0-3.

0

Στο 65' ο Ψύχας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρομπέρζ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά, ο Μπένι δοκίμασε το πλασέ εντός περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε εύκολα.

Στο 69ο λεπτό, ο Εμπραλίτζε έπιασε ένα μακρινό σουτ, ήταν όμως αδύναμο και απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Απόλλωνας πήρε εύκολα τη νίκη με 0-3.

0

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Κυριάκου (46′ Σασί), Kέρλα, Καραμανώλης (46′ Μέσκα), Αντενόν, Κοβάσεβιτς (80′ Σάιθ), Τραϊτσέφκσι, Μπένι, Εμπραλίτζε, Τιτζανί, Σαντίκ.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς (72′ Μαυρίας), Νογιόκ, Κολ (84′ Ογκεντά), Ίλιεφ (72′ Κυριάκου), Αλμπάνης (64′ Ψύχας), Πίττας, Ντιγκινί (64′ Ίντζια).

0

Ηλίας Χαραλάμπους (Δόξα): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι και πόσω μάλλον όταν ο Απόλλωνας προηγήθηκε στα πρώτα 10′. Στην αρχή στα πρώτα 20′-25′ ο Απόλλωνας μας πίεζε, είχαμε κάποια θέματα αλλά χωρίς να κινδυνέψουμε ιδιαίτερα, δυστυχώς δεχθήκαμε αυτογκόλ, αλλά στη συνέχεια νομίζω ότι είχαμε 1-2 ευκαιρίες για γκολ, είχαμε κι ένα γκολ-οφσάιντ που ορθά δόθηκε, στο δεύτερο μέρος κάναμε αλλαγές κι ήταν αισθητή η βελτίωση της ομάδας, δυστυχώς από λάθος δικό μας ήρθε το 2-0 που δυσκόλεψε τα πράγματα, σε γενικές γραμμές νομίζω δεχθήκαμε εύκολα γκολ από δικά μας λάθη, που σε αυτό το επίπεδο στοιχίζουν. Συνεχίζουμε, αυτό είναι το ποδόσφαιρο, γνωρίζαμε ότι ήταν δύσκολη μέρα για εμάς, δεν τα καταφέραμε, από αύριο να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια».

Για το ότι ξεκίνησε τη χρονιά με νίκη και ακολούθως έχει διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα: «Κερδίσαμε τον Εθνικό και την Ομόνοια. Σίγουρα το πρωτάθλημα είναι πάρα πολύ δύσκολο, αν δούμε όλες τις ομάδες, οι περισσότερες έχουν 5-6-7 παιχνίδια χωρίς νίκη. Βλέπουμε μεγάλες ομάδες να χάνουν από σχετικά πιο μικρές. Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε περισσότερο για να βελτιωθούμε στη συνέχεια. Δεν είναι καθόλου εύκολο για καμία ομάδα να παίρνει νίκες κάθε βδομάδα».

0

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Kαλό αποτέλέσμα, παίξαμε με μια καλή ομάδα, δεν είναι εύκολο να την παίξεις, μας έβαλε δύσκολα, έχει τον Σαντίκ και τον Σάσι στο δεύτερο ημίχρονο, μας δημιούργησαν κάποια προβλήματα. Τα πρώτα 20-25 λεπτά πήγαμε πολύ καλά, κάναμε το παιχνίδι μας, έγινε το 1-0, μετά μπόρεσαν να μας βάλουν λίγη πίεση. Ήμασταν λίγο ανοργάνωτοι στον χώρο του κέντρου, μας έκαναν 1-2 καλές ευκαιρίες, αλλά μετά σκοράραμε και κερδίσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο δοκίμασα να φορτώσω την αριστερή πλευρά, αλλάξαμε τα φτερά μας, οι παίκτες έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, Κολ και Ίλιεφ τρομερό παιχνίιδ, ο Αλμπάνης εξαιρετικός είχε τα τελειώματα, η άμυνα έκανε καλή δουλειά. Μου αρέσει που οι αλλαγές μας έρχονται από τον πάγκο και κρατούν το πνεύμα».

Για το ότι μετά τον αποκλεισμό από τη Ζίλινα δήλωνε πως στη συνέχεια θα δούμε πολύ διαφορετικά πράγματα και για τη γερμανική νοοτροπία: «Δεν ήμουν ο πιο αγαπητός στη Λεμεσό όταν χάσαμε από τη Ζίλινα. Έπρεπε να συνέλθουμε, να συνηθίσουμε τον τρόπο παιχνιδιού. Ήταν σκληρή αρχή, αλλά η νοοτροπία της ομάδας ήταν καθοριστική. Με τον Άρη με πιο λίγους παίκτες δεν ξέρω αν θα μπορούσε άλλη ομάδα. Με ΑΕΛ, ΑΠΟΕΛ, Ομόνοια, με όλες τις ομάδες. Δεν έχει να κάνει με γερμανική νοοτροπία, δεν έχουμε Γερμανό παίκτη, έχουμε Γάλλους, Ελλαδίτες, Κύπριους. Αναλύουμε τα πράγματα, λέμε σε κάποιον αν δεν είναι στον σωστό δρόμο, αν πιστεύει ακόμη ότι μπορεί να το κάνει με τον δικό του τρόπο, τον κλωτσάω στον πισινό, αν το κάνει με διαφορετικό τρόπο, πάλι τον κλωτσάω στον... πισινό. Είναι εντυπωσιακό το πόσο δέθηκε η ομάδα, φέραμε τόσους νέους παίκτες. Υπάρχουν ακόμη παίκτες κλειδιά από πέρσι, Χάμπος, Πίττας, Ρομπέρζ, Γιοβάνοβιτς, αλλά φέραμε αρκετούς, είναι εντυπωσιακό το πώς έχει δέσει η ομάδα. Ακόμη έχουμε παίκτες έξω, έχει δουλειά το ιατρικό τιμ. Είναι εντυπωσιακό το πώς δέσαμε».

Για το ότι ο προπονητής της Μπάγερν Νάγκελσμαν δήλωσε πως τα βράδια ξυπνά τη γυναίκα του φωνάζοντας τα ονόματα των παικτών του κι αν κάνει ο ίδιος κάτι ανάλογο: «Οι προπονητές μιλάνε πολύ για τα μίντια για να δώσουν ατάκες, δεν είμαι σίγουρος αν στα αλήθεια ξυπνά τη γυναίκα του. Αλλά αυτός δεν έχει δύο παιδιά, εγώ έχω δύο και με ξυπνάνε εμένα τα βράδια. Ελπίζω να μην φωνάζει τα ονόματα άλλων γυναικών γιατί αλλιώς θα είναι χωμένος σε βαθιά σκ@#$.Δεν φοβάμαι, πιστεύω στην ομάδα. Υπήρχε περίοδος που χάσαμε κάποια παιχνίδια κι επανήλθαμε με σερί, μετά έγινε ξανά το ίδιο. Προσπαθώ να περάσω στους παίκτες ηρεμία, μετά τους αγώνες αναλύουμε, βρίσκουμε καλά σημεία ακόμα και σε ήττες. Μετά από κάθε παιχνίδι λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, δεν καλοπιάνουμε τους παίκτες, προσπαθούμε να τους κάνουμε καλύτερους, οι ήττες μπορούν να έρθουν αλλά κοιτάμε μπροστά».

Για το ότι ο κόσμος του Απόλλωνα φοβάται πως μπορεί η ομάδα να πάθει ξανά ό,τι έπαθε στο παρελθόν και να μην πάρει τον τίτλο παρά το μεγάλο προβάδισμα, κι αν μπορεί να τους καθησυχάσει: «To ένιωσα κι εγώ όταν ήρθα. Όταν φοβάσαι συνεχώς μην χάσεις κάτι, δεν το κερδίζεις. Πρέπει να το αποβάλουμε αυτό. Σκεφτόμαστε συνεχώς πώς θα κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι. Τώρα έχουμε το δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΛ, έχουμε λίγους παίκτες διαθέσιμους κι αυτό μας δυσκολέψει, αλλά δεν είναι δικαιολογία, δεν φοβόμαστε. Πρέπει να βρίσκουμε πάντα τις λύσεις κι οι παίκτες να κάνουν αυτό που πρέπει στο γήπεοδ. Δεν σκεφτόμαστε στο παρελθόν αλλά τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Είμαστε η ομάδα με τις περισσότερες νίκες κι αν δεν το απολαύσουμε επειδή σκεφτόμαστε τι μπορεί να γίνει, τότε χάνουμε το παιχνίδι».

0

Χρήστος Αλμπάνης (Απόλλωνας): «Κυριαρχήσαμε στο πρώτο ημίχρονο,. Είχαμε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Υπήρξε μια αδράνεια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ευτυχώς βρήκαμε τα δύο γκολ και κλειδώσαμε τη νίκη» είπε αρχικά».

Για τα δύο γκολ που πέτυχε: «Είναι προσωπική ευχαρίστηση τα τέρματα όταν συνδυάζονται με αποτέλεσμα. Στόχος είναι να κάνουμε πραγματικότητά αυτό που ονειρευόμαστε».

Για το βήμα προς τον τίτλο: «Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό, εμείς θέλουμε να κοιτάμε την δική μας απόδοση και είμαστε συγκεντρωμένοι στο δικό μας παιχνίδια».

Για τον θάνατο του 19χρονου οπαδού στην Ελλάδα: «Θέλω να πω και κάτι για τον αδικοχαμένο Άλκη. Τέτοιες πράξεις είναι καταδικαστέες. Να πάψει να γίνει αυτό και να έχουμε ένα υγιή αθλητισμό που όλοι ονειρευόμαστε. Συλλυπητήρια στην οικογένεια του».

0

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Σίγουρα είναι μια πολύ σημαντική νίκη, όπως ξέρουμε το κάθε πλανίδι είναι τρεις βαθμοί. Πήραμε αυτό που θέλαμε. Την Πέμπτη έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΛ και θα πάμε για τη νίκη».

Για το γκολ που πέτυχε: «Ήταν ένα ωραίο τέρμα, η δουλειά μου είναι να σκοράρω και ευελπιστώ να συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό».

Για το πρωτάθλημα: «Είμαστε στην πρώτη θέση, όμως όσον δεν είμαστε πρωταθλητές θα συνεχίσουμε να παλεύουμε. Περιμένουμε αυτή τη στιγμή με χαρά».

Για το τι άλλαξε φέτος: «Φέτος έχουμε ένα πολύ καλό οικογενειακό τμήμα, είμαστε μια οικογένεια και νομίζω είναι αυτό που θα μας δώσει τον τίτλο στο τέλος».