«Λύγισε» τη Δόξα στην Περιστερώνα και έκανε το 2/2 ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 3/9/2022 - 20:57

Δύο στα δύο!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της Δόξας στο «Γλαύκος Κληρίδης», για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας τη δεύτερη σερί νίκη.

Οι «γαλάζιοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά, δεν είχαν και την καλύτερη παρουσία, ο Ρομπέρζ όμως έδωσε τη λύση με κεφαλιά στο 73' μαζί και το «διπλό».

Το... πάλεψε η ομάδα της Κατωκοπιάς, όμως στο τέλος «λύγισε» και έτσι ξεκινάει με ήττα την εποχή στο νέο γήπεδο στην Περιστερώνα.

Την επόμενη (3η) αγωνιστική, η Δόξα φιλοξενείται την Παρασκευή (9/9, 19:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου» και ο Απόλλωνας υποδέχεται την Κυριακή (11/9, 19:00) την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Πριν από αυτό όμως, η ομάδα της Λεμεσού φιλοξενείται την ερχόμενη Πέμπτη (8/9, 22:00) από τη Βαντούζ, στην πρεμιέρα των ομίλων του Conference League.

(διαθέσιμα σε λίγο)

Στο 1' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Δόξας, με τον Μπένι να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Τρία λεπτά μετά, ο Μπα δοκίμασε ένα εναέριο σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 11ο λεπτό οι γηπεδούχοι «απείλησαν», με τον Φασουλιώτη από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Τιζιανί έκανε το σουτ από πλάγια θέση υποχρεώνοντας τον Γιοβάνοβιτς να μπλοκάρει σε κόρνερ.

Στο 28' και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάμπου, ο Σαχάρ έπιασε με τη μια το σουτ και η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

0

Στο 55' η πρώτη τελική του β' μέρους και από πλευράς Απόλλωνα, με τον Ντιγκινί να κάνει το σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή και τον Σισκόφσκι να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό μετά, ο Ογκεντά έπιασε ένα μακρινό σουτ και ο τερματοφύλακας της Δόξας μάζεψε ξανά.

Στο 61ο λεπτό και μετά από λάθος στην άμυνα, ο Νταμπό έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, γύρισε και έκανε το σουτ, το οποίο έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σισκόφσκι.

Στο 73' ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από γέμισμα του Χαμάς στην περιοχή, ο Ρομπέρζ νίκησε τον Κέρλα στον αέρα και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Δόξα «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Κέρλα να πιάνει την κοντινή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Στο 79ο λεπτό, μετά από σέντρα του Γιόστεν και μια πρώτη κεφαλιά του Πίττα, ο Χέντι με κοντινή προβολή ήταν άστοχος.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90'+3, ο Πίττας δοκίμασε το μακρινό σουτ σε κενή εστία, αφού ο Σισκόφσκι ανέβηκε για το κόρνερ, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Μεσέν, Κοβάσεβιτς (78′ Μέσκα), Τραϊτσέφσκι, Βαγιέχο (65′ Παυλίδης), Μπένι (60′ Ίλιτς), Τιντζιανί, Φασουλιώτης (46′ Ασάντε), Σαντίκ (46′ Σόμπτσικ).

Απόλλων (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χ. Κυριάκου, Σαχάρ (58′ Χέντι), Μπα (46′ Χαμάς), Πινακάς (46′ Ονγκεντά), Πίττας, Ντιγκινί (58′ Νταμπό – 71′ Γιόστεν).

0

Ρικάρντο Σέου (Δόξα): «Να δώσω συγχαρητήρια και στις τρεις ομάδες. Στον πρωταθλητή Απόλλωνα, στη δική μας ομάδα, αλλά και στους διαιτητές για την καλή τους απόδοση. Η αρχική ενδεκάδα που παρατάξαμε ήταν πολύ καλή. Είχαμε καλύτερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο. Μετά το γκολ του Απόλλωνα είχαμε ευκαιρίες να σκοράρουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε. Είτε χάναμε με 1-0, είτε 2-0, το αποτέλεσμα θα ήταν η ήττα και γι' αυτό ανέβηκε μπροστά ο Σισκόφσκι. Πρέπει να δουλέψουμε για τον επόμενο αγώνα».

Για την συνέχεια: «Το πρόγραμμα σίγουρα δεν είναι βολικό όταν παίζεις με τον 2ο και μετά με τον πρωταθλητή. Η ομάδα άλλαξε προπονητή αφού ήρθα πριν δύο βδομάδες και ήταν σίγουρα δύσκολο να προσαρμοστούμε. Όμως ήταν θετικό ότι παλέψαμε κόντρα σε αυτές τις ομάδες που παίζουν και στην Ευρώπη. Σημαίνει ότι έχουμε καλή ομάδα. Ο στόχος μας είναι να παλεύουμε για τη νίκη. Αν παίζουμε με τον πρώτο ή με τον τελευταίο δεν έχει καμία σημασία. Όσο περνάει ο χρόνος θα βελτιωνόμαστε. Είναι σημαντικό που μπορούμε και βάζουμε Κύπριους παίκτες στην ομάδα. Είναι σημαντικό για το Κυπριακό ποδόσφαιρο. Η Κύπρος έχει ποιότητα. Η Δόξα έχει ποιότητα. Θέλω να αλλάξω και εγώ νοοτροπία».

Νταβίντ Καταλά (Απόλλωνας): «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με τη νίκη. Ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Δύσκολο να αγωνιστείς μετά από τέσσερις μέρες και μετά από ευρωπαϊκά παιχνίδια. Παίξαμε αρκετά καλά, ελέγξαμε το παιχνίδι, ίσως να μπορούσαμε να είμαστε πιο δημιουργικοί, όμως σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με την εμφάνιση μας, αλλά και από τους οπαδούς μας. Ο τραυματισμός του Νταμπό ήταν τα άσχημα νέα της ημέρας, θα δούμε τι είναι, ίσως είναι κάτι μυϊκό. Είναι πολύ σημαντικό για την άμυνα να μην δεχόμαστε γκολ. Σχετικά με τις δύο νίκες, είναι κάτι που μας βοηθάει πάρα πολύ, μόνο νίκες σε κάθε παιχνίδι, αυτή πρέπει να είναι η ταυτότητα μας, να πηγαίνουμε για τη νίκη σε κάθε ματς, ανεξαρτήτως αντιπάλου».

Για τον Μαυρία: «Θα δούμε. Έχουμε πολλούς παίκτες, κάποιος έπρεπε να διαγραφεί. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τον Ρόμπι. Θα δούμε τι θα γίνει, δεν μπορώ να κάνω κάποιο σχόλιο για τον συγκεκριμένο παίκτη αλλά σίγουρα κάποιοι θα μείνουν εκτός καταλόγου».

Για τον Γιόστεν: «Περιμένουμε να μας δώσει περισσότερες επιλογές στην επίθεση. Μπορεί να παίξει και στα δύο φτερά. Είναι γρήγορος. Σίγουρα περιμένουμε να μας βοηθήσει».