Δυσκολεύτηκε κόντρα στον ΠΑΟΚ αλλά διατήρησε το αήττητο ο Παναθηναϊκός AKTOR

Κυριακή, 10/12/2023 - 10:22

Αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες κόντρα στον μαχητικότατο ΠΑΟΚ, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός AKTOR βρήκε τις λύσεις και πανηγύρισε τη νίκη με 97-85, δίνοντας συνέχεια στην αήττητη πορεία του (10-0) στη φετινή Stoiximan Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Αταμάν, κάνοντας εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, όταν είχαν σταθερά το προβάδισμα, όμως οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο μισό και, παρότι είδαν τον ΠΑΟΚ να επιστρέψει από το -16 και να μειώνει σε 80- 77, 5 λεπτά πριν το φινάλε, έφτασαν τελικά στη νίκη, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά τις ήττες από Εφές και Ρεάλ Μαδρίτης.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μήτογλου (19π, 10 ριμπ), Ναν (21π με 3/4 τρίποντα, 4 ριμπ, 4 ασίστ) και Σλούκας (11π, 9 ασίστ), ενώ για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μετά την αποψινή του ήττα έπεσε στο 5-5, ξεχώρισαν Άλστον (18π, 6 ριμπ), Γκίλμορ (14π, 6 ριμπ) και Φρίντρικσον (15π, 11 ασίστ).

Για τον Παναθηναϊκό AKTOR ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν (14/12, 22:00) για τη 14η αγωνιστική της Euroleague, ενώ ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι, όπου θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ (13/12, 19:30), για το Basketball Champions League.