Η έκπληξη της χρονιάς: Η Ρόμα απέκλεισε τη Μπαρσελόνα!

Τρίτη, 10/4/2018 - 23:37

Πέρσι η Μπαρσελόνα πραγματοποίησε την ανατροπή του αιώνα κόντρα στην Παρί αλλά απόψε έπεσε θύμα μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του θεσμού. Οι Καταλανοί είχαν κερδίσει τη Ρόμα στο «Καμπ Νόου» με 4-1 όμως στο «Ολίμπικο» δεν εμφανίστηκαν ποτέ, έχασαν με 3-0 και έμειναν εκτός. Το χρυσό γκολ ο Κώστας Μανωλάς στο 85ο λεπτό.

Στο 4ο λεπτό, ο Σέρχι Ρομπέρτο έκανε το σουτ από καλό σημείο αλλά ο Άλισον μπλόκαρε και στο 6’, ο Ντε Ρόσι έβγαλε πανέμορφη κάθετη μπαλιά, ο Ντζέκο κατέβασε στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα και πλάσαρε για το 1-0. Στο 10’ ο Μέσι εκτέλεσε το φάουλ από καλή θέση αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Άλισον, ενώ στο 14’ μετά από κόρνερ ο Σικ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 25ο λεπτό, ο  Ντζέκο από καλό σημείο πλάσαρε άστοχα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο πικέ πρόλαβε σωτήρια τον Κολάροβ και στο 29’ ο Σικ έπιασε μόνος του την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 32ο λεπτό ο Σικ από ιδανική θέση σούταρε πάνω σε σώματα, ενώ στο 37’ ο Τερ Στέγκεν είπε  όχι σε κεφαλιά του Ντζέκο.

Οι «τζιαλορόσι» ήταν καλύτεροι και στην επανάληψη και στο 56’ ο Πικέ έκανε πέναλτι στον Ντζέκο και ο Ντε Ρόσι από τα 11 μέτρα έκανε το 2-0. Η Ρόμα πρέσαρε σε όλο το γήπεδο την Μπαρτσελόνα και στο 68’ απείλησε με το σουτ του Ναϊνγκολάν το οποίο μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν, ενώ στο 69’ μετά από σέντρα του Φάτσιο ο Ντε Ρόσι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 74’ ο Άλισον είπε όχι σε σουτ του Μέσι και στην κόντρα το πλασέ του Ουντέρ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 76’ ο Σανέ σέντραρε γλυκά από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Αγουέρο από πλάγια θέση, πέρασε έξω. Στο 79ο λεπτό, ο Ελ Σααραουί έβαλε την προβολή εξ επαφής αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε εντυπωσιακά αλλά στο 85’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι κι έκανε το 3-0. Απίθανα πράγματα. Στο 87’, μετά από κόντρες ο Μέσι βρέθηκε μόνος με τον Άλισον αλλά έκανε τραγικό πλασέ και ο Βραζιλιάνος μπλόκαρε και στο 90+2’ ο Άλισον βγήκε έξω από την περιοχή κι έδιωξε προ του  Πικέ και ο Ντεμπελέ πλάσαρε από το κέντρο αλλά αστόχησε.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Ζουάν Ζέσους, Μανωλάς, Φλορέντζι, Κολάροβ, Φάτσιο, Στρούτμαν Ναϊνγκολάν (77’ Ελ Σααραουί), Σικ (73’ Ουντέρ), Ντε Ρόσι, Ντζέκο

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο (85’ Ντεμπελέ), Πικέ, Ουμτιτί, Σέρχι Ρομπέρτο, Άλμπα, Ινιέστα (81’ Γκόμες), Μπούσκετς (85’ Αλκάθερ), Ράκιτιτς, Σουάρες, Μέσι