Έδειξε «μέταλλο» πρωταθλητή και μπήκε με το... δεξί ο Άρης

Τρίτη, 22/8/2023 - 08:07

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις εγχώριες υποχρεώσεις του ο Άρης, ο οποίος εχθές (21/08) επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta.

Παρά το γεγονός, πως η ομάδα της Λεμεσού μετρούσε αρκετές απουσίες, ενώ προερχόταν από τον αποκλεισμό στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, έδειξε «μέταλλο» πρωταθλητή και επικράτησε στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι, έχοντας ψηλά τις γραμμές του και πιέζοντας ασφυκτικά τον αντίπαλο, απέκτησε από νωρίς την κατοχή, όμως φάνηκε να χωλαίνει δημιουργικά, αφού δεν μπόρεσε να επισκεφτεί με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Στο 30ο λεπτό όμως, τον... Γόρδιο δεσμό έλυσε, ένα από τα μεταγραφικά αποκτήματα του καλοκαιριού, ο Τζέιντεν Μόντνορ, ο οποίος αφού ντρίμπλαρε τους Σάντσες και Μιλίτσεβιτς, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στην συνέχεια, όμως μπόρεσαν να απειλήσουν μόνο με στατικές φάσεις, στις οποίες όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί ο Βανά Άλβες, για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Μετά την ανάπαυλα, η «ελαφριά ταξιαρχία» ακολούθησε ένα πιο αμυντικό πλάνο, θέλοντας να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Οι Λαρνακείς όμως έδειχναν να γίνονται ολοένα και πιο απειλητικοί και έτσι ο τεχνικός των γηπεδούχων έριξε νέα πρόσωπα στο γήπεδο, ώστε να φρεσκάρει την ομάδα του.

Έτσι μετά το 70ο λεπτό, ο Άρης μπόρεσε να ισορροπήσει ξανά τον αγώνα και στην συνέχεια διπλασίασε το σκορ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και συνεργασία των παικτών του, με τον Σπόλιαριτς να νικάει τον Πίριτς στο 88ο λεπτό.

Σε γενικές γραμμές, οι περσινοί πρωταθλητές παρουσίασαν αρκετά καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν τη νίκη, η οποία πέραν των τριών βαθμών αναπτέρωσε και το ηθικό τους, ενόψει της συνέχειας, όπου θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Σλόβαν Μπρατισλάβας την Πέμπτη (24/08, 21:30), για τα play-off του Europa League.

Εγχώρια ακολουθεί ο αγώνας της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, όπου θα υποδεχτούν την ερχόμενη Δευτέρα (28/08, 20:000), στο «Άλφαμεγα Stadium» την Δόξα.