Έδειξε τα... δόντια της και πήρε νίκη «ανάσα» η Ανόρθωση

Σάββατο, 22/10/2022 - 11:30

Επιτέλους τρίποντο για την Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 3-0 κόντρα στην Δόξα, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η «Κυρία» πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση και έκανε την πρώτη νίκη στην έδρα της, αλλά και με τον Τσίσκο Μουνιόθ στον πάγκο της ομάδας, βάζοντας τέλος στο σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Αμμοχώστου, δυσκολεύτηκε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους, όμως τα... χέρια της έλυσε ο Αντενόν, που με αυτογκόλ στο 24ο λεπτό, της έδωσε το προβάδισμα. Στην συνέχεια δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες, με τον Ουάρντα να ξαναπαίρνει πρωταγωνιστικό ρόλο, μετά από μέτριες εμφανίσεις, δίχως να καταφέρνει να διπλασιάσει το σκορ.

Όμως στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι, παρουσιάστηκαν ακόμα καλύτεροι και χωρίς να αφήσουν περιθώρια στην ομάδα της Κατωκοπιάς «καθάρισαν» τον αγώνα. Το 2-0 έκανε ο Χαρογιάν στο 58ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ, με την φανέλα της Ανόρθωσης, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 79ο λεπτό, ο Χρυσοστόμου που πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή, ως αλλαγή.

Η «Κυρία» πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, που την ανέβασε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς, ενώ τις πρόσφερε και ψυχολογική ανάκαμψη, που θα την βοηθήσει στην συνέχεια της σεζόν, όμως δεν πρέπει να επαναπαυθεί και καλείται να συνεχίσει τα θετικά αποτέλεσμα, όσο βελτιώνει και την αγωνιστική της εικόνα.

Η Ανόρθωση στρέφει πλέον το βλέμμα της, στο μεγάλο ματς της Δευτέρας (31/10, 19:00) κόντρα στην Ομόνοια, όμως πρώτα θέλει να «καθαρίσει» την πρόκριση, στον αγώνα του κυπέλλου με την ΠΑΕΕΚ την Τετάρτη (26/10, 17:00).