«Έδωσε» τον τίτλο στη Λίβερπουλ και... βλέπει αστέρια η Τσέλσι

Παρασκευή, 26/6/2020 - 00:17

Η Τσέλσι τη νίκη και η Λίβερπουλ στον θρόνο.  Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι (τελείωσε με 10 παίκτες) στο «Stamford Bridge» για την 38η αγωνιστική της Premier League και έστεψε πρωταθλητές τους «reds», που σφράγισαν τον τίτλο επτά στροφές πριν το φινάλε.

Το σκορ άνοιξε στο 36’ ο Πούλισιτς με ψύχραιμο πλασέ, έπειτα από το λάθος των φιλοξενούμενων στο κέντρο και ο Ντε Μπρόινε έφερε την κατάσταση στα ίσα με φάουλ στο 55’, ενώ το νικητήριο τέρμα σημείωσε στο 78’ με πέναλτι. Το οποίο έκανε ο Φερναντίνιο με το χέρι πάνω στη γραμμή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Πιο καλό ήταν το ξεκίνημα της Μάντσεστερ Σίτι στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας τον αντίπαλο από την αρχή. Καταφέρνοντας να φτιάξουν και δύο ευκαιρίες κοντά στο τέταρτο. Ωστόσο, στο λάθος του Κέπα, ο Μπ. Σίλβα δεν κατάφερε να σκοράρει και λίγο μετά «έβγαλε» την κεφαλιά του Φερναντίνιο ο τερματοφύλακας των «μπλε». Μετά το μισάωρο άρχισε να ανεβάζει στροφές η Τσέλσι, που έλεγχε την κατάσταση, αλλά ο Έντερσον είπε «όχι» σε Μπάρκλεϊ και Κρίστενσεν. Η τρίτη όμως ήταν και… φαρμακερή. Γκιντογκάν και Μεντί αδράνησαν και ο Πούλισιτς έγινε κάτοχος της μπάλας κοντά στη σέντρα, την «κουβάλησε» και δεν έκανε λάθος απέναντι στον Βραζιλιάνο γκολκίπερ, πλασάροντας ψύχραιμα για το 1-0. Η Σίτι προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, αλλά το σουτ του Μαχρέζ ήταν καλό μεν, αλλά άστοχο δε.

Καλύτερη ήταν και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Σίτι. Φτάνοντας στην ισοφάριση στο πρώτο δεκάλεπτο με το φάουλ του Ντε Μπρόινε, ενώ λίγο μετά άγγιξε την ανατροπή, αλλά ο Στέρλινγκ έστειλε στο δοκάρι. Ίδια περίπου ροή είχε και το β’ ημίχρονου, αφού μετά τη δυνατή εκκίνηση των «πολιτών», ήταν η σειρά των Λονδρέζων να «ανέβουν». Όμως, ο Μάουντ δεν έκανε το 2-1 στο 62’ μετά το λάθος του Έντερσον, ενώ με κάποιο τρόπο η Σίτι γλίτωσε στο 71’ δεύτερο γκολ. Με τον Γουόκερ να διώχνει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Πούλισιτς μετά το λάθος του Φερναντίνιο.

Τρία λεπτά μετά, η… περιπέτεια είχε happy end για τους «μπλε». Μετά από φάση διαρκείας, δεν έγινε το 2-1 για την Τσέλσι σε πρώτη φάση, αλλά μέσω VAR φάνηκε ότι ο Φερναντίνιο έδιωξε την μπάλα με το χέρι πάνω στη γραμμή. Με αποτέλεσμα να κερδίσουν πέναλτι οι γηπεδούχοι και την αποβολή του Βραζιλιάνου άσου. Λίγο μετά ο συμπατριώτης του δεν έκανε λάθος από τα έντεκα βήματα και ουσιαστικά έκρινε το ματς (και το πρωτάθλημα), αφού η Σίτι δεν βρήκε τρόπο να ανησυχήσει τους γηπεδούχους μέχρι το φινάλε.