Έφερε... τούμπα την ΑΕΛ και διπλασίασε τις νίκες της η Πάφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/9/2023 - 22:02
ΠΑΦΟΣ

«Κόλλησε» τις νίκες της με ανατροπή η Πάφος!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν στο «Στέλιος Κυριακίδης» της ΑΕΛ με 3-1 για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χέντι (35'), όμως οι γηπεδούχοι έφεραν τα... πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μποτσκάι (51'), Ζάιρο (72') και Ναμ (89').

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Καρθέδο έφτασε τους έξι βαθμούς, έχοντας όμως παιχνίδι στο... χέρι. Από την άλλη, οι «λέοντες» γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη σεζόν και έμειναν εξίσου στους έξι βαθμούς.

Την επόμενη, τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Πάφος θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium». Με τη σειρά της η ΑΕΛ θα φιλοξενήσει εξίσου στο «Άλφαμεγα Stadium» την Ομόνοια.

Το πρόγραμμα της συνέχειας της σεζόν δεν έχει ακόμη οριστεί από την ΚΟΠ, κάτι το οποίο αναμένεται να γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. Θυμίζουμε πως μεσολαβεί η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω εθνικών ομάδων.

Στο 11ο λεπτό η ΑΕΛ βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Χέντι, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Τσούκα ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ από πολύ μακριά, όμως ο Ολιβέιρα μάζεψε σταθερά στο 13ο λεπτό, παρά την ταχύτητα της μπάλας.

Στο 33ο λεπτό, ο Κβίντα με αγκωνιά έριξε στο έδαφος τον Σωτηρίου μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR, ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χέντι (35') ο οποίος νικήθηκε από τον Ίβουσιτς, όμως πήρε το... ριμπάουντ και έκανε το 1-0 για την ΑΕΛ.

Στο 42ο λεπτό η ΑΕΛ απείλησε ξανά όταν ο Μορσάι από το ύψος της περιοχής έπιασε το συρτό σουτ, αναγκάζοντας τον Ίβουσιτς να πέσει στη γωνία και να διώξει τη μπάλα με δυσκολία σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 48ο λεπτό για την Πάφο. Ο Μάνγκα έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Τσούκα με τον Ολιβέιρα δε συνεννοήθηκαν σωστά, με τον Ζάιρο να... τρυπώνει ανάμεσα τους, να κάνει την προβολή όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 51ο λεπτό με τον Μποτσκάι. Μετά από όμορφη εναλλαγή της μπάλας με τον Ζάιρο, ο Κροάτης βρέθηκε εντός περιοχής από πλάγια και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ολιβέιρα για το 1-1.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση, διαγώνιο σουτ του Μπρούνο από τα δεξιά, σε ετοιμότητα ο Ολιβέιρα μάζεψε χωρίς δυσκολία.

Η ανατροπή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 72ο λεπτό, με τον Ζάιρο. Όμορφη μπαλιά του Μάνγκα, ο Ζάιρο «τσίμπησε» τη μπάλα και ξέφυγε από τον Σωτηρίου, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ολιβέιρα για το 2-1 της Πάφου.

Στο 89ο λεπτό η Πάφος βρήκε και τρίτο γκολ με τον Ναμ με δυνατό βολέ εντός μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ. Παρ' όλα αυτά ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή σφύριξε για επιθετικό φάουλ, ακυρώνοντας το γκολ Μετά από παρέμβαση του VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά καθώς δεν υπήρξε παράβαση.

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρθέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο, Ζάιρο (Aμπντουσαλάμοφ 84'), Μάνγκα (Πελάζιο 77'), Μποτσκάι, Ικόκο (Δημητρίου 90+4'), Ρους, Βαλακάρι (Τάνκοβιτς 77'), Ναμ, Ντράγκομιρ (Νταβό 90+4')

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (Tσέρνιχ 46', Μεντόσα 70'), Σρνιτς (Μπεραχίνιο 77'), Μορέιρα (Τζάλμα 45'), Χέντι (Μακρής 70'), Μαρς, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μορσάι

Το τρίτο... ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Χουάν Κάρλος Καρθέδο (Πάφος): «Είχαμε ένα δύσκολο πρώτο ημίχρονο. Υπήρχαν κενά αναμεσά στις γραμμές μας και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε ψηλά για να βρούμε το γκολ της ισοφάρισης. Δεν θα μπορούσαμε να κυριαρχήσουμε εάν δεν βρίσκαμε γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης. Ευτυχώς το πετύχαμε και στη συνέχεια κυριαρχήσαμε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε άγχος γιατί δεν παίξαμε την προηγούμενη αγωνιστική με το ΑΠΟΕΛ και χρειαστήκαμε χρόνο. Παίξαμε απέναντι σε μια καλή ομάδα και στην ανάπαυλα είπαμε πως πρέπει να βγούμε και να ανατρέψουμε το σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ζάιρο δεν πήρε πολύ μπάλα διότι είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Ξέραμε ότι ο Ζάιρο είναι επικίνδυνος όταν πάρει την μπάλα μέσα στο κουτί. Αλλάξαμε κάποια πράγματα και μας βγήκανε στο δεύτερο ημίχρονο».

Χρίστος Χαραλάμπους (ΑΕΛ): «Θέλαμε να αιφνιδιάσουμε την Πάφο. Εκεί που προσπαθήσαμε να φρεσκάρουμε την ομάδα κάποιες αναγκαστικές αλλαγές επηρέασαν την ομάδα μας. Χάσαμε όμως από μια καλύτερη ομάδα, μια ομάδα που θα παλέψει για το πρωτάθλημα. Θα δουλέψουμε αρκετά πράγματα στη διακοπή, ευχαριστούμε τον κόσμο. Μίλησα για συγκεκριμένους παίκτες, που ήρθαν τελευταίοι στην ομάδα, ποιοτικοί ποδοσφαιριστές. Ήταν αναγκαστικές οι αλλαγές τους και νομίζω επηρέασαν στην ομάδα. Στόχος η είσοδος στην πρώτη εξάδα, όμως βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Πρακτικά υπάρχουν αρκετά πράγματα για βελτίωση, θέλουμε όμως να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια, δε μου αρέσει να αμυνόμαστε μαζικά και να δίνουμε την μπάλα στον αντίπαλο. Αυτό είναι κάτι που θέλουμε να βελτιώσουμε».

Πέταρ Mποτσκάι (Πάφος): «Ο προπονητής στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μας είπε να το πιστέψουμε, αυτό κάναμε και πήραμε τη νίκη. Χαίρομαι για το πρώτο μου γκολ όμως το πιο σημαντικό είναι το ότι κατάφερε η ομάδα να νικήσει».

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (ΑΕΛ): «Ξεκινήσαμε καλά και καταφέραμε να σκοράρουμε, μετά δε ξέρω τι πήγε λάθος, είναι λες και μείναμε από δυνάμεις, πρέπει να δουλέψουμε. Θέλαμε να τελειώσουμε με νίκη όμως δεν τα καταφέραμε, έχουμε τη διακοπή για να δουλέψουμε».

Εζεκίελ Χέντι (ΑΕΛ): «Ήταν δύσκολο παιχνίδι, ξέραμε ότι θα ήταν έτσι απέναντι στην Πάφο. Είναι σημαντικά όμως αυτά τα παιχνίδια για να μεγαλώσουμε σαν ομάδα. Μετά το πρώτο ημίχρονο που έκανα πολλά και πιέστηκα, στο δεύτερο λόγω και του δικεφάλου μου δεν ήθελα να πιεστώ και να σπριντάρω τόσο, ώστε να προφυλαχτώ. Πάμε βήμα-βήμα και έχουμε χρόνο τώρα να προετοιμαστούμε περισσότερο και από άποψη φυσικής κατάστασης. Έχουμε καλή ομάδα, όλοι είναι σημαντικοί».

Χαμπίμπ Αμπντουσαλάμοφ (Πάφος): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε μπροστά και κάναμε την ανατροπή. Κάναμε μια εξαιρετική δουλειά, όλα τα παιδιά. Κάναμε πολύ καλή δουλειά στην προετοιμασία και ο προπονητής μας εμπιστεύεται όλους».