Στο ρελαντί η Εθνική μας, «καθάρισε» εύκολα το πρώτο παιχνίδι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 21/3/2019 - 20:49

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Εθνική μας ομάδα στα προκριματικά του EURO 2020 καθώς επικράτησε του Σαν Μαρίνο με 5-0 στο ΓΣΠ για την πρώτη αγωνιστική.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη από το πρώτο μισάωρο αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0.

Τα γκολ για την ομάδα μας πέτυχαν ο Πιέρος με δύο εκτελέσεις πέναλτι (18’, 23’), ο Κούσουλος στο 26ο λεπτό με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0 ενώ ο Εφραίμ με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή στο 31ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το 5-0 για την χώρας μας έκανε ο Λαΐφης με κοντινή κεφαλιά στο 57ο λεπτό.

Να σημειώσουμε ότι ο επιθετικός της Κοπεγχάγης αποχώρησε στο 27ο λεπτό ως τραυματίας καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο. Την θέση του πήρε ο Αντρέας Μακρής.

Πλέον, η προσοχή για την ομάδα μας στρέφεται στην Κυριακάτικη (24/03 21:45) αναμέτρηση με το Βέλγιο. Σαφέστατα αντίπαλος άλλης εμβέλειας ο οποίος δεν επιτρέπει λάθη.

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη αξιόλογη στιγμή για την Εθνική μας με τον Τζέισον Δημητρίου στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από κόντρες ο ακραίος αμυντικός της Εθνικής μας ευνοήθηκε από τις κόντρες και έκανε το σουτ το οποίο κόντραρε και δεν απείλησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

Δεύτερη ευκαιρία για την Εθνική μας στο όγδοο λεπτό με τον Άντονι Γεωργίου να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπενεντεντίνι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Φώτης Παπουλής τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα και πήγε να εκμεταλλευτεί την λάθος μεταβίβαση των ποδοσφαιριστών του Σαν Μαρίνο, όμως το πλασέ του έφυγε μόλις έξω.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έλεγχε απόλυτο τον ρυθμό της αναμέτρησης δείχνοντας ότι ήταν απλώς θέμα χρόνου να έβρισκε το πρώτο γκολ.

Η πίεση καρποφόρησε στο 18ο λεπτό όταν ο Γιώργος Εφραίμ συνδυάστηκε υπέροχα με τον Φώτη Παπουλή. Ο τελευταίος έκανε την σέντρα με τη μπάλα να χτυπάει σε χέρι αμυντικού του Σαν Μαρίνο και τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πιέρος ο οποίος δεν λάθεψε και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα μας κάνοντας το 1-0.

a

Παρά το γκολ, η Εθνική μας δεν καθησυχάστηκε και συνέχισε να πιέζει τους φιλοξενούμενους για κι άλλα γκολ.

Η πίεση απέφερε καρπούς καθώς στο 23ο λεπτό η ομάδας μας κέρδισε δεύτερο πέναλτι μετά από ανατροπή του Δημητρίου στην μεγάλη περιοχή. Ο Πίερος και πάλι ήταν εύστοχος, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του γκολ αλλά και της χώρας μας.

Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο στο 26ο λεπτό η μπάλα στρώθηκε όμορφα στον Δημητρίου ο οποίος με συρτό σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Κούσουλος βρέθηκε ολομόναχος στην αντίπαλη περιοχή και με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.

Στο 31ο λεπτό ο Γιώργος Εφραίμ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0 για την ομάδα μας.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ίδια εικόνα. Η Εθνική μας είχε την κατοχή της μπάλας και έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι.

Το 5-0 ήρθε στο 57ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και καρφωτή κεφαλιά του Λαΐφη από το ύψος της μικρής περιοχής.

α

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο ρυθμός όπως ήταν λογικό έπεσε καθώς όλα είχαν κριθεί. Η ομάδας συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση έχοντας όμως μια φλύαρη κατοχή της μπάλας.

Στο 73ο λεπτό η Εθνική μας έχασε μοναδική ευκαιρία καθώς η μπάλα στρώθηκε στον Λαΐφη έξω από την περιχοή ο οποίος έπιασε εντυπωσιακό σουτ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 75ο λεπτό το Σαν Μαρίνο έχασε την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι όμως Γκολιμούσι δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναγή από ευνοϊκή θέση.

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή, Ιωάννου, Δημητρίου (Μερκής 65’), Εφραίμ, Μυτίδης, Πιέρος (Μακρή 27’), Κούσουλος, Παπουλής (Σπόλιαριτς 54’), Αρτυματάς, Λαΐφης, Άντονι Γεωργίου

Σαν Μαρίνο (Φράνκο Βαρέλα): Μπενεντεντίνι, Παλάτσι, Σιμοντσίνι, Νάνι (Βιταϊόλι 46’), Μουλαρόνι, Γκιάρτι (Λουναντέι 74’), Μπατιστίνι, Σέβολι, Ρινάλντι (Χιρς 46’), Μπεράρτι, Γκολινούντσι.

Οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού μας τεχνικού μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης με το Σαν Μαρίνο στην κάμερα του AlphaNews.Live