Είχε «καθαρίσει» από το πρώτο ματς η Μπάγερν

Τετάρτη, 11/4/2018 - 23:41

Η Μπάγερν είχε ουσιαστικά καθαρίσει από το πρώτο ματς, όταν και είχε κερδίσει με 2-1 μέσα στην έδρα της Σεβίλλης. Έτσι απόψε οι Βαυαροί πήγαν το ματς σε χαμηλό τέμπο, κράτησαν το 0-0 και θα βρεθούν στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 4ο λεπτό, ο Χάμες Ροντρίγκες εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 6’ ο Ρόμπεν έκανε την κλασική του κίνηση, σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο για λίγο. Στο 7’ ο Λεβαντόφσκι πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σορία του είπε όχι, ενώ στο 11’ ο Σαράμπια από καλό σημείο έκανε το σουτ αλλά έστειλε άουτ την μπάλα.

Στο 16ο λεπτό ο Κορέα έχασε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή των Βαυαρών, ενώ στο 26’ ο Εσκουδέρο έβαλε την προβολή από πλάγια θέση αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 34’ ο Χούμελς έπιασε όμορφο σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο για λίγο, ενώ στο 38’ ο Σορία πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ριμπερί. Στο επόμενο λεπτό η Μπάγερν έφυγε στην κόντρα αλλά ο Ρόμπεν μπερδεύτηκε κι έκανε κακό τελείωμα, ενώ στο 40’ ο Νάβας πρόλαβε σωτήρια τον Ριμπερί και στο 45’ ο Μαρτίνεθ έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Ραφίνια με αυτοθυσία πρόλαβε κι έσωσε την Μπάγερν.

Στο 49ο λεπτό η κεφαλιά του Λεβαντόφσκι πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 51’ ο Ραφίνια πρόλαβε σωτήρια τον Μπεν Γεντέρ και στο 54’ ο Μίλερ έκανε το σουτ αλλά ο Σορία έδιωξε. Στο 59ο λεπτό η Σεβίλλη άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κορέα, ενώ στο επόμενο λεπτό το μακρινό σουτ του Μπανέγα πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 63’ ο Σορία είπε όχι σε σουτ του Χάμες Ροντρίγκες, ενώ στο 72’ το σουτ του Ρόμπεν πέρασε λίγο έξω και  στο 90+3’ μετά από σύρραξη αποβλήθηκε ο Κορέα.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουλράιχ, Χούμελς, Μαρτίνεθ, Κίμιχ, Ραφίνια (86’ Ζίλε), Μπόατενγκ, Ριμπερί (70’ Τιάγκο), Ρόμπεν, Χάμες Ροντρίγκες, Μίλερ, Λεβαντόφσκι (77’ Βάγκνερ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σορία, Λενγκλέ, Μερκάδο, Εσκουδέρο, Ν’Ζονζί, Μπανέγα, Σαράμπια (70’ Σάντρο Ραμίρες), Βάσκες (81’ Νολίτο), Νάβας, Μπεν Γεντέρ (65’ Μουριέλ), Κορέα.