Είπε… αντίο στην ξενιτιά με νίκη η ΑΕΚ

Κυριακή, 4/9/2022 - 23:32

Η ΑΕΚ έδωσε το τελευταίο της παιχνίδι μακριά από την OPAP Arena, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στη Ριζούπολη και επέστρεψε στις νίκες στη Super League. Οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν ο Ορμπελίν Πινέδα στο 39' και ο Νορντίν Άμραμπατ στο 87'.

Ο Μεξικανός μέσος άνοιξε το σκορ με έναν κεραυνό. Η μπάλα του στρώθηκε στο ύψος της περιοχής και με ένα υπέροχο μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Σούλη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ πήρε τα ρίσκα του και προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, όμως μετά το 70ο λεπτό η Ένωση ανέβασε στροφές και πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Άμραμπατ. Ο Μοχαμάντι έκανε το γύρισμα στον Μαροκινό μεσοεπιθετικό και αυτός με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Σούλη.

Από πλευράς ΑΕΚ ντεμπούτο έκανε ο Νίκλας Ελίασον, ο οποίος στα λίγα λεπτά που έμεινε στον αγωνιστικό χώρο έδειξε κάποια πολύ καλά στοιχεία, ειδικότερα στο ένας εναντίον ενός.