Έκλεισε με θριαμβευτικό τρόπο το πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 18/5/2019 - 19:48

Με τον πιο εμφαντικό τρόπο ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις του ο ΑΠΟΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 4-0 της ΑΕΛ εντός έδρας στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για τους πρωταθλητές σκόραραν οι Μπέζιακ (28’, 57’), Αλωνεύτης (69’) και Μπάλογκ (76’).

Πλέον η προσοχή στρέφεται αποκλειστικά και μόνο στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου στις 22 Μαΐου κόντρα στη σημερινή αντίπαλο στο ίδιο γήπεδο.

Σε λίγο, θα ακολουθήσει η μεγάλη απονομή του τροπαίου του πρωταθλητή για τους «γαλαζοκίτρινους» σε μια λαμπρή φιέστα.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο πέμπτο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μπέζιακ. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ συνεργάστηκαν άψογα με τον Μπέζιακ να φεύγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας όμως το πλασέ του ανακόπηκε τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς της ΑΕΛ.

Άλλη μια καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο ένατο λεπτό. Μπαλιά... διαβήτης του Στάθη στο στήθος του Εφραίμ ο οποίος κατέβασε και με βολέ απείλησε την εστία του Πρόσεκ. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της ΑΕΛ.

Από μακρινή απόσταση ο Λεάντρο Σίλβα προσπάθησε να νικήσει τον Ρόμο όμως ο Βενεζουελάνος ήταν στη θέση του και απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Μπέζιακ. Ήταν η πανέμορφη προσωπική ενέργεια από τον Γιώργο Εφραίμ ο οποίος με... ποδιά άδειασε τον αντίπαλο του, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και τη κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Μπέζιακ ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

Α

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 40ο λεπτό για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα. Ο Αντόνια έφυγε στη πλάτη της άμυνας των πρωταθλητών, βρέθηκε απέναντι από τον Ρόμο τον οποίο και προσπέρασε όμως το πλασέ του σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στην πλάτη της άμυνας ο Μυτίδης στο 54ο λεπτό, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Ρόμο του είπε «όχι».

Πανέμορφο παράλληλο γύρισμα από τον Στάθη Αλωνεύτη μέσα στη περιοχή στο 57ο λεπτό, ο Πρόσεκ απέκρουσε ασταθώς τη μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Μπέζιακ να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.

Ο Στάθης Αλωνεύτης ανατράπηκε εντός περιοχής με τον κ. Θεουλή να υποδεικνύει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής και δεν λάθεψε, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

α

Στο 76ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 4-0. Μετά από όμορφη ομαδική συνεργασία ο Νόρμπερτ Μπάλογκ βρέθηκε προ κενού τέρματος και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 4-0 και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Ρόμο, Μερκής (Καλογήρου 72'), Αρτυματάς, Κασίνι, Φακινέτι, Ζαχίντ (Μοράις 55’), Πολυκάρπου, Αλωνεύτης, Μπάλογκ, Εφραίμ, Μπέζιακ (Αρτεμίου 75')

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρόσεκ, Κυριάκου, Γκοντάλ, Γουίλερ (Μιχαηλίδης 60’), Φιντέλις, Γκαστανιάγα (Ζστραφκόφσκι 46’), Σίλβα, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου, Αντόνια, Μυτίδης (Χουράδο 60’)