Εκπληκτικό El Clasico με τη Ρεάλ νικήτρια

Τετάρτη, 12/1/2022 - 23:35

Εκπληκτικό ματς έγινε στο Ριάντ όπου η Ρεάλ επικράτησε 3-2 της Μπαρσελόνα στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια) και πέρασε στον τελικό του Σούπερ Καπ. Εκεί θα βρει μία εκ των Ατλέτικο - Αθλέτικ Μπιλμπάο, που αναμετρώνται αύριο (13/01).

Στο 19' οι Μαδριλένοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ασένσιο ο οποίος εκτέλεσε από ιδανική θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ. Επτά λεπτά μετά ο Μπουσκέτς έκανε το λάθος, ο Μπενζεμά έβγαλε τον Βινίσιους και αυτός με πλασέ από αριστερά άνοιξε το σκορ. Η Μπαρσελόνα είχε καλή φάση στο 30' με κεφαλιά του Λούουκ Ντε Γιόνγκ και στο 41' ο Ολλανδός φορ σκόραρε με έναν απίστευτο τρόπο. Μετά από διώξιμο του Μιλιτάο η μπάλα βρήκε στον Ντε Γιόνγκ, στον Κουρτουά στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Με το καλημέρα στην επανάληψη (48') οι Καταλανοί απείλησαν με σουτ του Πέδρι. Ήταν όμως η Ρεάλ που ανέκτησε το προβάδισμα όταν μετά από φάση διαρκείας στο 73' ο Μπενζεμά πλάσαρε από κοντά και έκανε το 1-2. Η Μπάρσα όμως είχε και πάλι απάντηση καθώς στο 84' ο Φάτι με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Το 2-2 ήταν το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας και το ματς πήγε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Μπαρσελόνα μπήκε πιο δυνατά όμως ήταν η Ρεάλ που σκόραρε όταν στο 98' έφυγε εντυπωσιακά στην κόντρα με τον Βαλβέρδε τελικά να εκτελεί με πλασέ και να γράφει το 3-2. Στο 101' ο Κουρτουά είπε διαδοχικά «όχι» σε Μπουσκέτς και Ντεμπελέ. Οκτώ λεπτά μετά ο Αμπντέ σούταρε μόλις άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης η Μπαρσελόνα απείλησε με τον Φάτι και στην κόντρα η Ρεάλ με τον Ροντρίγκο.

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντάνιελ Άλβες (78'Νίκο), Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Φ.Ντε Γιόνγκ (46'Πέδρι), Γκάβι (78'Ντεπάι), Λ.Ντε Γιόνγκ (66'Φάτι), Τόρες (46'Αμπντέ-110'Τζουτλά), Ντεμπελέ.

ΡΕΑΛ Μ.: Κουρουτά, Καρβαχάλ (91'Βάσκεθ), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (83'Βαλβέρδε), Ασένσιο (68'Ροντρίγκο), Βινίσιους (110'Καμαβινγκά), Μπενζεμά.