Αθλητικά

Εκστασιασμένος ο Τσιτσιπάς, παραδέχθηκε την ανωτερότητα του ο Ναδάλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Με ένα πλατύ χαμόγελο μίλησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για το θρίαμβό του επί του Ράφα Ναδάλ στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Σημαίνει τα πάντα για μένα. Είμαι πολύ χαρούμενος που δικαίωσα τον εαυτό μου σήμερα, έκανα έναν από τους καλύτερους αγώνες μου στη χρονιά. Είμαι χαρούμενος που μάχομαι, απολαμβάνω το τένις που παίζω όσο περισσότερο γίνεται και είναι ωραίο που μπορώ να παίζω αυτό το τένις. Η σημερινή νίκη είναι ένα απίστευτο συναίσθημα, δεν μπορώ να το περιγράψω περισσότερο, είναι η νίκη της ζωής μου», τόνισε ο 20χρονος Έλληνας τενίστας. 

«Η πειθαρχία και το να είμαι δυνατός πνευματικά όλες αυτές τις κρίσιμες στιγμές, νομίζω πως ήταν το κλειδί. Έπρεπε να εκμεταλλευτώ όλες αυτές τις ευκαιρίες, ο Rafa είναι μαχητής και δεν σου δίνει εύκολους πόντους, οπότε πρέπει να παλέψεις και να δώσεις τον καλύτερό σου εαυτό σε κάθε πόντο ξεχωριστά. Δεν ήταν εύκολο και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να ξεπεράσω όλες αυτές τις δυσκολίες», πρόσθεσε. 

Τέλος, για τον τελικό απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς είπε: «Πρέπει να παίξω με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να είμαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για έναν δύσκολο αγώνα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση το τένις του, οπότε δεν θα είναι εύκολο. Πρέπει να είμαι έτοιμος γι' αυτόν τον αγώνα, γιατί είμαι σίγουρος πως θέλει τον τίτλο τόσο πολύ όσο εγώ». 

Από την άλλη, ο Ράφα Ναδάλ δεν έψαξε δικαιολογίες και έβγαλε το καπέλο στον Στέφανο Τσιτσιπά μετά την ήττα του στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Δεν έκανα καλό παιχνίδι. Δεν ένιωσα καλά σε καμία φάση του παιχνιδιού και ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος από μένα. Ήξερα καλά τον αντίπαλο και γνώριζα τι ήθελα να κάνω, αλλά είτε δεν μπορούσα να το κάνω σωστά, είτε δεν είχα την κατάλληλη πνευματική κατάσταση για να το πετύχω. Έχασα μια ευκαιρία να κερδίσω ένα σημαντικό τουρνουά, που μου αρέσει τόσο πολύ, μπροστά σε τόσο κόσμο στη Μαδρίτη. Θα πρέπει να αποδεχτώ την ήττα, όπως κάνω και με τις νίκες. Μπορώ να βρω πολλές δικαιολογίες, αλλά η ουσία είναι πως δεν απέδωσα καλά και δεν κέρδισα», τόνισε ο Ισπανός.

Επόμενο άρθρο

Επαγγελματίας παλαιστής άφησε την τελευταία του πνοή στο ρινγκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Μια κλωτσιά στο στήθος ήταν αρκετή για να αποβεί μοιραία
12/05/2019 - 10:29

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τιάγκο: «Να πιστέψει ο κόσμος ότι μπορούμε να κερδίσουμε οποιαδήποτε ομάδα»

ΒΙΝΤΕΟ: Τι δήλωσε ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Ομόνοιας για ΑΕΚ, Απόλλωνα και τον ίδιο
20/09/2019 - 11:35

«Προσβάλαμε τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ με την εμφάνιση μας»

Η πρώτη επίσημη αντίδραση από τους «γαλαζοκίτρινους» μετά την ήττα από τη Ντουντελάνζ
20/09/2019 - 10:09

O απόηχος της καταστροφικής πρεμιέρας του ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Όλα όσα ειπώθηκαν μετά την ανέλπιστη ήττα από την Ντούντελανζ
19/09/2019 - 22:10

Μπεργκ: «Είμαστε μια καλή ομάδα, θέλουμε να συνεχίσουμε την πρόοδο» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο προπονητής της Ομόνοιας μίλησε ενόψει του αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα
19/09/2019 - 12:29

Μαρινάκης:«Καλό το πρωτάθλημα των Πρεσπών.Μήπως να κάνουμε ό,τι και στο μπάσκετ»

Ο Βαγγέλλης Μαρινάκης μετά την ισοπαλία του Ολυμπιακού κόντρα στην Τότεναμ είπε αρκετά
19/09/2019 - 09:19

Κέπα: «Μέχρι και η Λίβερπουλ έχασε στην πρεμιέρα»

Μίλησε για τη δυσκολία του Champions League ο τερματοφύλακας της Τσέλσι
18/09/2019 - 14:09

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έφοδος της Αστυνομίας σε 14 clubs και pubs της Πάφου

Καταγγέλθηκαν ότι μετέδιδαν μουσική χωρίς να έχουν σε ισχύ την απαραίτητη άδεια

Αισιοδοξία ότι θα υπερχειλίσουν και φέτος τα φράγματα της Κύπρου (ΦΩΤΟ)

"Δεν πρέπει όμως να επαναπαυόμαστε", λέει όμως ο Διευθυντής του Τμήματος Αναπτύξεως Υδάτων

Πρωϊνό στο Κάβο Γκρέκο, ηλιοβασίλεμα στην Πέγεια... (ΒΙΝΤΕΟ)

4,5 λεπτά απαράμιλλης κυπριακής ομορφιάς σε ένα μοναδικό βίντεο
Ελλάδα

Στο φως σπουδαία ευρήματα σε αρχαίους τάφους στη Φλώρινα (ΦΩΤΟ)

Χρυσά προσωπεία, χρυσά δακτυλίδια και χάλκινα κράνη σε 209 τάφους

Μέχρι τις 27 Σεπτεμβρίου οι ηλεκτρονικές εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών

Δεν χρειάζεται η κατάθεση δικαιολογητικών ή η φυσική παρουσία των επιτυχόντων

Υπ. Παιδείας: Καταργεί την αναγραφή θρησκεύματος στα πιστοποιητικά σπουδών

Η Υπουργός δήλωσε ότι στόχος είναι να καλλιεργεί ένα περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς
Διεθνή

Για τον Περσικό Κόλπο αναχωρούν δυνάμεις των ΗΠΑ μετά το χτύπημα στην Aramco

Aμυντικού χαρακτήρα η αποστολή με επίκεντρο την αεροπορία , λέει ο αμερικανός ΥΠΕΞ

Τραμπ προς Ευρωπαίους: Θα αφήσω ελεύθερους τους τζιχαντιστές στα σύνορά σας

"Ζητάμε από τις χώρες από τις οποίες ήλθαν να παραλάβουν αυτούς τους αιχμαλώτους πολέμου"

«Αστακός» το Παρίσι: Μεγάλη πορεία από "κίτρινα γιλέκα"

Η διαδήλωση θα μεγαλώσει από τα άτομα που διαμαρτύρονται για την κλιματική αλλαγή

tv news

Στα άδυτα της άνοιας και του Αλτσχάιμερ σε ένα επεισόδιο που θα συγκλονίσει...

Οι «24 ΩΡΕΣ» στον Σύνδεσμο στήριξης ατόμων με άνοια "Ιθάκη", αυτό το Σάββατο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

«Η Φαμίλια» Β’ Κύκλος με...μαφία, νονά και κουφέτα γάμου, έρχεται στον Alpha!

Το αψυχολόγητο ζεύγος «Χατζηβασιλείου» παντρεύεται ξανά...Πρεμιέρα Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 21/09/2019 - 13:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ