Αθλητικά

Εκστασιασμένος ο Τσιτσιπάς, παραδέχθηκε την ανωτερότητα του ο Ναδάλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Με ένα πλατύ χαμόγελο μίλησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για το θρίαμβό του επί του Ράφα Ναδάλ στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Σημαίνει τα πάντα για μένα. Είμαι πολύ χαρούμενος που δικαίωσα τον εαυτό μου σήμερα, έκανα έναν από τους καλύτερους αγώνες μου στη χρονιά. Είμαι χαρούμενος που μάχομαι, απολαμβάνω το τένις που παίζω όσο περισσότερο γίνεται και είναι ωραίο που μπορώ να παίζω αυτό το τένις. Η σημερινή νίκη είναι ένα απίστευτο συναίσθημα, δεν μπορώ να το περιγράψω περισσότερο, είναι η νίκη της ζωής μου», τόνισε ο 20χρονος Έλληνας τενίστας. 

«Η πειθαρχία και το να είμαι δυνατός πνευματικά όλες αυτές τις κρίσιμες στιγμές, νομίζω πως ήταν το κλειδί. Έπρεπε να εκμεταλλευτώ όλες αυτές τις ευκαιρίες, ο Rafa είναι μαχητής και δεν σου δίνει εύκολους πόντους, οπότε πρέπει να παλέψεις και να δώσεις τον καλύτερό σου εαυτό σε κάθε πόντο ξεχωριστά. Δεν ήταν εύκολο και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να ξεπεράσω όλες αυτές τις δυσκολίες», πρόσθεσε. 

Τέλος, για τον τελικό απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς είπε: «Πρέπει να παίξω με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να είμαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για έναν δύσκολο αγώνα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση το τένις του, οπότε δεν θα είναι εύκολο. Πρέπει να είμαι έτοιμος γι' αυτόν τον αγώνα, γιατί είμαι σίγουρος πως θέλει τον τίτλο τόσο πολύ όσο εγώ». 

Από την άλλη, ο Ράφα Ναδάλ δεν έψαξε δικαιολογίες και έβγαλε το καπέλο στον Στέφανο Τσιτσιπά μετά την ήττα του στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Δεν έκανα καλό παιχνίδι. Δεν ένιωσα καλά σε καμία φάση του παιχνιδιού και ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος από μένα. Ήξερα καλά τον αντίπαλο και γνώριζα τι ήθελα να κάνω, αλλά είτε δεν μπορούσα να το κάνω σωστά, είτε δεν είχα την κατάλληλη πνευματική κατάσταση για να το πετύχω. Έχασα μια ευκαιρία να κερδίσω ένα σημαντικό τουρνουά, που μου αρέσει τόσο πολύ, μπροστά σε τόσο κόσμο στη Μαδρίτη. Θα πρέπει να αποδεχτώ την ήττα, όπως κάνω και με τις νίκες. Μπορώ να βρω πολλές δικαιολογίες, αλλά η ουσία είναι πως δεν απέδωσα καλά και δεν κέρδισα», τόνισε ο Ισπανός.

Επόμενο άρθρο

Επαγγελματίας παλαιστής άφησε την τελευταία του πνοή στο ρινγκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Μια κλωτσιά στο στήθος ήταν αρκετή για να αποβεί μοιραία
12/05/2019 - 10:29

ΣχετικέςΕιδήσεις

Σάλαϊ «Ο Απόλλωνας ήταν η καλύτερη επιλογή στην καριέρα μου»

Το «αντίο» του Ούγγρου αμυντικού στην ομάδα της Λεμεσού
21/01/2021 - 18:54

Σωφρόνης: «Ξέρω τι φταίει, η ευθύνη ξεκινά από εμένα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δήλωσε ο προπονητής της ΑΕΚ για την αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής
21/01/2021 - 16:26

Παπαχαραλάμπους: «Δεν είδα την κατάθεση του Παπασταύρου, συνάντηση με τον ΠτΔ»

Φαίνεται η απουσία της επιτροπής σύμφωνα με τον πρόεδρο της, Ανδρέα Παπαχαραλάμπους
21/01/2021 - 14:14

Γκόμεθ: «Πάμε στο Παραλίμνι για τους τρεις βαθμούς» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι είπε ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας για την αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής
21/01/2021 - 12:47

Σαββίδης για συνεργασία με ΚΟΠ, διαιτησία, Τορναρίτη και αναμονή για νέα μέλη

Πολλά και ενδιαφέρονται είπε σε ραδιοφωνικές δηλώσεις το μέλος της επιτροπής δεοντολογίας
21/01/2021 - 11:29

Έντονη κριτική σε Ζιντάν που δήλωσε: «Δεν... ήθελε να μπει η μπάλα»

Ο Ζινεντίν Ζιντάν βρέθηκε και πάλι στο επίκεντρο της κριτικής μετά τον αποκλεισμό της Ρεάλ
21/01/2021 - 09:27

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Το "χτύπημα" του Eγκέλαδου όπως το κατέγραψε αναγνώστρια του AlphaNewsLive (VID)

Πως περιγράφει σε μήνυμα τη στιγμή της ισχυρής σεισμικής δόνησης που έπληξε την Κύπρο

Δωρεάν rapid tests σε υπεραγορές, πάρκινγκ και εκκλησίες την Παρασκευή (ΠΙΝΑΚΕΣ)

Που θα βρίσκονται οι μονάδες δειγματοληψίας και τα ωράρια λειτουργίας

Αισθητός από το Ισραήλ μέχρι την Τουρκία ο σεισμός που έπληξε την Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι αναφέρει η ανακοίνωση του Τμήματος Γεωλογικής Επισκόπης για το "χτύπημα" του Εγκέλαδου
Ελλάδα

25 νεκροί και πέραν των 500 κρουσμάτων στην Ελλάδα

Διασωληνωμένοι στις ΜΕΘ νοσηλεύονται 293 ασθενείς

Αύξηση θητείας κατά τρεις μήνες στο Στρατό Ξηράς

Δεκτή από το ΚΥΣΕΑ η εισήγηση των Γενικών Επιτελείων

Την Τρίτη η συνάντηση Δένδια - Στόλτενμπεργκ στις Βρυξέλλες

Τι ανακοίνωσε ο Γενικός Γραμματέας του ΝΑΤΟ
Διεθνή

Ινδία: Πυρκαγιά σε εργοστάσιο που παρασκευάζει εμβόλια της AstraZeneca (ΒΙΝΤΕΟ)

"Δεν θα επηρεαστεί η παραγωγή», δήλωσε πηγή από το Serum Institute

Μακελειό σε αγορά στη Βαγδάτη: 28 νεκροί από τις βομβιστικές επιθέσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Προς το παρόν καμία οργάνωση δεν έχει αναλάβει την ευθύνη

tv news

Ο Αλέκος εκβιάζει τον Δημήτρη για να μην μιλήσει για το ένοχο παρελθόν του...

«8 Λέξεις» Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα συγκλονιστικά διπλά επεισόδια του 2ου κύκλου
Alpha TV Κύπρου

Η Ζωή αποκαλύπτει στην Αθηνά τον έρωτα της Αγγελικής για το Στέφανο...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της δραματικής σειράς του Alpha Κύπρου «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 21/01/2021 - 19:20THE CHASE