Αθλητικά

Εκστασιασμένος ο Τσιτσιπάς, παραδέχθηκε την ανωτερότητα του ο Ναδάλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Με ένα πλατύ χαμόγελο μίλησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για το θρίαμβό του επί του Ράφα Ναδάλ στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Σημαίνει τα πάντα για μένα. Είμαι πολύ χαρούμενος που δικαίωσα τον εαυτό μου σήμερα, έκανα έναν από τους καλύτερους αγώνες μου στη χρονιά. Είμαι χαρούμενος που μάχομαι, απολαμβάνω το τένις που παίζω όσο περισσότερο γίνεται και είναι ωραίο που μπορώ να παίζω αυτό το τένις. Η σημερινή νίκη είναι ένα απίστευτο συναίσθημα, δεν μπορώ να το περιγράψω περισσότερο, είναι η νίκη της ζωής μου», τόνισε ο 20χρονος Έλληνας τενίστας. 

«Η πειθαρχία και το να είμαι δυνατός πνευματικά όλες αυτές τις κρίσιμες στιγμές, νομίζω πως ήταν το κλειδί. Έπρεπε να εκμεταλλευτώ όλες αυτές τις ευκαιρίες, ο Rafa είναι μαχητής και δεν σου δίνει εύκολους πόντους, οπότε πρέπει να παλέψεις και να δώσεις τον καλύτερό σου εαυτό σε κάθε πόντο ξεχωριστά. Δεν ήταν εύκολο και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να ξεπεράσω όλες αυτές τις δυσκολίες», πρόσθεσε. 

Τέλος, για τον τελικό απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς είπε: «Πρέπει να παίξω με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να είμαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για έναν δύσκολο αγώνα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση το τένις του, οπότε δεν θα είναι εύκολο. Πρέπει να είμαι έτοιμος γι' αυτόν τον αγώνα, γιατί είμαι σίγουρος πως θέλει τον τίτλο τόσο πολύ όσο εγώ». 

Από την άλλη, ο Ράφα Ναδάλ δεν έψαξε δικαιολογίες και έβγαλε το καπέλο στον Στέφανο Τσιτσιπά μετά την ήττα του στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Δεν έκανα καλό παιχνίδι. Δεν ένιωσα καλά σε καμία φάση του παιχνιδιού και ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος από μένα. Ήξερα καλά τον αντίπαλο και γνώριζα τι ήθελα να κάνω, αλλά είτε δεν μπορούσα να το κάνω σωστά, είτε δεν είχα την κατάλληλη πνευματική κατάσταση για να το πετύχω. Έχασα μια ευκαιρία να κερδίσω ένα σημαντικό τουρνουά, που μου αρέσει τόσο πολύ, μπροστά σε τόσο κόσμο στη Μαδρίτη. Θα πρέπει να αποδεχτώ την ήττα, όπως κάνω και με τις νίκες. Μπορώ να βρω πολλές δικαιολογίες, αλλά η ουσία είναι πως δεν απέδωσα καλά και δεν κέρδισα», τόνισε ο Ισπανός.

Επόμενο άρθρο

Επαγγελματίας παλαιστής άφησε την τελευταία του πνοή στο ρινγκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Μια κλωτσιά στο στήθος ήταν αρκετή για να αποβεί μοιραία
12/05/2019 - 10:29

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μαρινάκης: «Ό,τι και να γίνει, ο Ολυμπιακός θα πάρει το πρωτάθλημα»

Το Αθλητικό Κέντρο του Ρέντη επισκέφθηκε ο μεγαλομέτοχος του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκη
18/07/2019 - 17:57

Αυγουστή: «Πρέπει να είμαστε σοβαροί, τίποτα δεν τελείωσε» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο προπονητής του Απόλλωνα και ο Ζοάο Πέδρο, μίλησαν στα ΜΜΕ ενόψει της ρεβάνς με Ζάλγκιρις
17/07/2019 - 20:01

Ιδιάκεθ: «Μόνο νίκη στο μυαλό μας»

Ο τεχνικός της ΑΕΚ και ο Μάριος Αντωνιάδης μίλησαν στα ΜΜΕ ενόψει του αγώνα με Πετροκούπ
17/07/2019 - 19:16

Φερέιρα: «Πρώτος μας στόχος η είσοδος του ΠΑΟΚ στους ομίλους»

Αυτό ανέφερε ο νέος τεχνικός του ΠΑΟΚ στην παρουσίασή του στους δημοσιογράφους
17/07/2019 - 15:32

Αποκαλύψεις Τούχελ για τα θέλω του Νέϊμαρ

Ο Τόμας Τούχελ επιβεβαίωσε την επιθυμία του Νεϊμάρ να αποχωρήσει από την Παρί Σεν Ζερμέν
17/07/2019 - 11:46

Ομόνοια: Πρώτη στην Πολωνία, εν αναμονή ανακοινώσεων (ΒΙΝΤΕΟ)

Αύριο το πρώτο φιλικό της Ομόνοιας επί Πολωνικού εδάφους
17/07/2019 - 11:01

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Μπήκαν οι κατσίκες στον αυτοκινητόδρομο

Οι οδηγοί καλούνται να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί

Για 2μιση χρόνια στη φυλακή 35χρονος για το θάνατο του Βρετανού στην Πέγεια

Χτύπησε δύο πεζούς με αποτέλεσμα το θάνατο του ενός και τον τραυματισμό του άλλου

Κακομεταχείριση από την Αστυνομία και ξυλοδαρμό απο Βρετανούς καταγγέλουν οι 12

Τι ισχυρίζονται συγγενείς τους που βρέθηκαν στο Επαρχιακό Δικαστήριο Αμμοχώστου
Ελλάδα

Αυτός είναι ο 27χρονος δολοφόνος της Αμερικανίδας βιολόγου στην Κρήτη (ΦΩΤΟ)

"Δεν μπορώ να ελέγξω τη μανία μου" είπε ο  καθ' ομολογίαν δολοφόνος

Αυτός είναι ο νέος Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων

Με ρεκόρ ψήφων εξελέγη στο αξίωμα ο Κώστας Τασούλας
Διεθνή

Νέες προειδοποιήσεις Μπαρνιέ προς Βρετανία για το "no deal" στο Brexit

Θα πρέπει να αντιμετωπίσει τις συνέπειες εφόσον επιλέξει αυτή την οδό.

Δεν αλλάζει στάση ο Σαλβίνι για το μεταναστευτικό (ΒΙΝΤΕΟ)

"Εργαζόμαστε για να δημιουργηθεί ένας σθεναρός μεσογειακός άξονας"

Παραδόθηκε στις φλόγες στούντιο κινουμένων σχεδίων στην Ιαπωνία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένας νεκρός και δεκάδες τραυματίες είναι ο απολογισμός της πυρκαγιάς

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 18/07/2019 - 18:00ALPHA NEWS