Αθλητικά

Εκστασιασμένος ο Τσιτσιπάς, παραδέχθηκε την ανωτερότητα του ο Ναδάλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Με ένα πλατύ χαμόγελο μίλησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για το θρίαμβό του επί του Ράφα Ναδάλ στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Σημαίνει τα πάντα για μένα. Είμαι πολύ χαρούμενος που δικαίωσα τον εαυτό μου σήμερα, έκανα έναν από τους καλύτερους αγώνες μου στη χρονιά. Είμαι χαρούμενος που μάχομαι, απολαμβάνω το τένις που παίζω όσο περισσότερο γίνεται και είναι ωραίο που μπορώ να παίζω αυτό το τένις. Η σημερινή νίκη είναι ένα απίστευτο συναίσθημα, δεν μπορώ να το περιγράψω περισσότερο, είναι η νίκη της ζωής μου», τόνισε ο 20χρονος Έλληνας τενίστας. 

«Η πειθαρχία και το να είμαι δυνατός πνευματικά όλες αυτές τις κρίσιμες στιγμές, νομίζω πως ήταν το κλειδί. Έπρεπε να εκμεταλλευτώ όλες αυτές τις ευκαιρίες, ο Rafa είναι μαχητής και δεν σου δίνει εύκολους πόντους, οπότε πρέπει να παλέψεις και να δώσεις τον καλύτερό σου εαυτό σε κάθε πόντο ξεχωριστά. Δεν ήταν εύκολο και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να ξεπεράσω όλες αυτές τις δυσκολίες», πρόσθεσε. 

Τέλος, για τον τελικό απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς είπε: «Πρέπει να παίξω με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να είμαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για έναν δύσκολο αγώνα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση το τένις του, οπότε δεν θα είναι εύκολο. Πρέπει να είμαι έτοιμος γι' αυτόν τον αγώνα, γιατί είμαι σίγουρος πως θέλει τον τίτλο τόσο πολύ όσο εγώ». 

Από την άλλη, ο Ράφα Ναδάλ δεν έψαξε δικαιολογίες και έβγαλε το καπέλο στον Στέφανο Τσιτσιπά μετά την ήττα του στα ημιτελικά του Open της Μαδρίτης. 

«Δεν έκανα καλό παιχνίδι. Δεν ένιωσα καλά σε καμία φάση του παιχνιδιού και ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος από μένα. Ήξερα καλά τον αντίπαλο και γνώριζα τι ήθελα να κάνω, αλλά είτε δεν μπορούσα να το κάνω σωστά, είτε δεν είχα την κατάλληλη πνευματική κατάσταση για να το πετύχω. Έχασα μια ευκαιρία να κερδίσω ένα σημαντικό τουρνουά, που μου αρέσει τόσο πολύ, μπροστά σε τόσο κόσμο στη Μαδρίτη. Θα πρέπει να αποδεχτώ την ήττα, όπως κάνω και με τις νίκες. Μπορώ να βρω πολλές δικαιολογίες, αλλά η ουσία είναι πως δεν απέδωσα καλά και δεν κέρδισα», τόνισε ο Ισπανός.

Επόμενο άρθρο

Επαγγελματίας παλαιστής άφησε την τελευταία του πνοή στο ρινγκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Μια κλωτσιά στο στήθος ήταν αρκετή για να αποβεί μοιραία
12/05/2019 - 10:29

ΣχετικέςΕιδήσεις

Χριστοδούλου: «Περήφανος γιατί είμαι σε ένα ιστορικό σωματείο» (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι πρώτες δηλώσεις του Κύπριου τεχνικού ως ο νέος τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας
05/06/2020 - 10:02

Φανιέρος: «Δεν είναι εύκολο πράγμα να στήσεις παιχνίδι» (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δηλώσεις από τον πρόεδρο του Ερμή για την ομάδα του, τα στημένα και την διακοπή
04/06/2020 - 22:31

Οι ευχές του κόσμου για τα γενέθλια της Ομόνοιας (ΒΙΝΤΕΟ)

Το βίντεο που ετοίμασε η Ομόνοια με τις ευχές του κόσμου της
04/06/2020 - 18:53

Οι καλύτερες στιγμές του Άνταμ Λανγκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ανάρτηση της Ομόνοιας με τις καλύτερες παρουσίες του Ούγγρου αμυντικού στο γήπεδο
03/06/2020 - 18:18

Πετεβίνος:«Λάβαμε μία επιστολή από την Cablenet και είχαμε την παύση των δόσεων»

Μίλησε για όλα τα ανοικτά ζητήματα του ΑΠΟΕΛ ο εκπρόσωπος τύπου της ομάδας
03/06/2020 - 11:02

Το άφησε... ανοικτό για Ανόρθωση ο Πάρντο

Ορατό το ενδεχόμενο να τον δούμε να αγωνίζεται με το φοίνικα στο στήθος
02/06/2020 - 16:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ζητούν "χορό του Ησαϊα" και τον Αύγουστο παρά τις αποφάσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι ανησυχίες και οι διαφωνίες των επαγγελματιών του κλάδου

Έπεσαν οι υπογραφές για τον αυτοκινητόδρομο Λεμεσού-Σαϊττά

Ποια εταιρεία αναλαμβάνει και πότε ολοκληρώνεται η πρώτη φάση

Βρετανοί θέλουν διακοπές στην Κύπρο για μέχρι και ενάμιση μήνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ευκαιρία η "απώλεια" Βρετανών και Ρώσων για προσέλκυση τουριστών από άλλες χώρες
Ελλάδα

Πυρά εναντίον τουρκικής αστυνομίας στον Έβρο 'βλέπει' η νομαρχία Αδριανούπολης

Ισχυρίζεται ότι τα πυρά σταμάτησαν όταν η τουρκική αστυνομία πυροβόλησε στον αέρα

Έλληνας ΥΠΑΜ: Προετοιμαζόμαστε για όλα τα ενδεχόμενα απέναντι στην Τουρκία

«Μέσα σε όλα τα ενδεχόμενα συμπεριλαμβάνονται ασφαλώς και η στρατιωτική εμπλοκή»

Τουρκικές ακταιωροί συνοδεύουν βάρκες με μετανάστες προς τα ελληνικά ύδατα

Δείτε το βίντεο ντοκουμέντο που έδωσε στη δημοσιότητα η Ελληνική Ακτοφυλακή
Διεθνή

Χουριέτ: Οδηγίες Ερντογάν για αλλαγή του καθεστώτος της Αγίας Σοφιάς

Θέλουν να διαβάζουν προσευχή και εδάφιο της κατάκτησης από το κοράνι

Γκουτέρες: "Για να φροντίσουμε την ανθρωπότητα πρέπει να φροντίσουμε τη φύση"

Το μήνυμα του ΓΓ του ΟΗΕ με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Ειρηνικές διαδηλώσεις και μνημόσυνο για τον Τζορτζ Φλόιντ στις ΗΠΑ

Ορκίζονται να συνεχίσουν τις μαζικές διαμαρτυρίες μέχρι την απόδοση δικαιοσύνης

tv news

«Παράδοση Κατ' Οίκον» με καλεσμένο τον Κώστα Καζάκα με κέφι και αποκαλύψεις...

Πώς βίωσε τις μέρες της καραντίνας και ποια είναι τα πρόσωπα που του έχουν λείψει πιο πολύ
Alpha TV Κύπρου

Η Κάτια συλλαμβάνεται για το φόνο του Νίκου κι ο Αστυνόμος την ανακρίνει...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 05/06/2020 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ