Έμαθε αντίπαλο για τα play-off του Champions League ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

O ΑΠΟΕΛ μετά την επική ανατροπή που έκανε κόντρα στην Καραμπάχ πήρε την πρόκριση στα play-off του Champions League. Μετά από αυτό, περίμενε να μάθει τον αντίπαλο του που θα προέκυπτε μεταξύ του Άγιαξ και του ΠΑΟΚ.

Τελικά, στο παιχνίδι που έγινε στο Άμστερνταμ ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει την πρόκριση από τον ΠΑΟΚ και έτσι θα βρεθεί στο δρόμο του ΑΠΟΕΛ στο... δρόμο προς τα «αστέρια» καθώς επικράτησε του «δικέφαλου του βορρά» με 3-2.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Μπίσεσβαρ στο 24ο λεπτό όμως ο Άγιαξ ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάντιτς. Να σημειώσουμε ότι στο 32ο λεπτό ο ίδιος παίκτης απώλεσε πέναλτι καθώς ο Πασχαλάκης κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του.

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Ταλιάφικο στο 79ο λεπτό και σε άλλο ένα πέναλτι Τάντιτς στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αρκέστηκε στο να μειώσει σε 3-2 εκ νέου με τον Μπίσεσβαρ.

Η πρώτη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 20 Αυγούστου στο ΓΣΠ με γηπεδούχο τον ΑΠΟΕΛ ενώ ο επαναληπτικός στις 28 του ίδιου μήνα εκτός έδρας.