Έμεινε με «γλυκόπικρη» γεύση ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 12/3/2020 - 23:52

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Γουλβς για τους «16» του Europa League καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε στην αναμέτρηση με τον Ελ Αραμπί στο 53ο λεπτό όμως οι Εγγλέζοι ισοφάρισαν με τον Νέτο στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από κομπίνα σε φάουλ.

Ο Ολυμπιακός αν και αγωνιζόταν για μία ώρα σχεδόν με δέκα παίκτες, στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αγγλική ομάδα. Το αποτέλεσμα όμως δίνει προβάδισμα πρόκρισης στη Γουλβς.

Φανερό στην αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό ήταν πως δεν είχε την υποστήριξη του κόσμου του αφού το παιχνίδι έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω του κορωνοϊού.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα τα ξανά πουν υπό κανονικές συνθήκες την ερχόμενη Πέμπτη αν δεν αναβληθούν οι διοργανώσεις της UEFA από την ίδια την ομοσπονδία την ερχόμενη Τρίτη (13/03).

Ο Τσιμίκας από αριστερά στο όγδοο λεπτό σε καλό σημείο κέρδισε φάουλ από τον Ντόχερτι. Εκτέλεσε απευθείας ο Βαλμπουενά όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στο 14ο λεπτό ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα με τον Μασούρα να πιάνει την κεφαλιά όμως την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 23ο λεπτό ο Καμαρά έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Γουλβς δε δυσκολεύτηκε να μαζέψει τη μπάλα.

Κάκιστο σουτ του Γκιγέρμε εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός στο 28ο λεπτό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Σεμέδο είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Έπειτα από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Πορτογάλος ανέτρεψε τον Νέβες λίγο πριν μπει στην περιοχή.

Προβολή του Χιμένες μετά από γέμισμα του Μουτίνιο, η μπάλα εκτός χωρίς να ανησυχήσει ο Σα στο 47ο λεπτό.

Μπαλιά-τρύπα του Καμαρά για τον Γκιγέρμε, που σχεδόν από τη γραμμή του άουτ γύρισε για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πατρίσιο στο 54ο λεπτό για το 1-0 του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση.

Ευκαιρία για τη Γουλβς στο 59ο λεπτό. Ο Χιμένες βγήκε... φάτσα με τον Σα και λίγο πλάγια, έπιασε δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε έξω σε κόρνερ, αφού βρήκε στο κεφάλι του Πορτογάλου τερματοφύλακα.

Κομπίνα των φιλοξενούμενων σε φάουλ, ο Μουτίνιο πάτησε για τον Νέτο που έκανε χαμηλό σουτ και αφού κόντραρε στον Μπουχαλάκη κατέληξε στα δίχτυα του Σα για το 1-1 στο 67ο λεπτό.

Σουτ στο 80ο λεπτό για τη Γουλβς με τον Νέτο ο οποίος συνέκλινε προς τα μέσα όμως ο Σα ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε σταθερά την μπάλα χωρίς προβλήματα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Καμαρά, Μασούρας (Σισέ 33'), Βαλμπουενά (Γκασπάρ 84'), Ελ Αραμπί (Φορτούνης 74')

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Σαΐς, Κοαντί, Μπόλι, Βινάγκρε (Ποντένσε 79'), Ντόχερτι (Νέτο 46'), Νέβες, Μουτίνιο (Ντεντόκερ 85'), Ζότα, Τραορέ, Χιμένες