Έμεινε... μόνη η Πάφος, μετά το ΑΕΛ - Άρης

Δευτέρα, 12/12/2022 - 10:29

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ είδε ένα θετικό σερί/στατιστικό της να καταρρίπτεται κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, όμως με την ολοκλήρωση του αγώνα στο Τσίρειο Στάδιο, παρέμεινε μόνη σε μία άλλη στατιστική κατηγορία.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Πάφος την περασμένη Παρασκευή (9/12) κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, αποτέλεσμα που την «έριξε» από την πρώτη θέση του πρωταθλήματος Cyta, μετά από 14 αγώνες. Μέχρι και την 13η αγωνιστική, οι «γαλάζιοι» ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε γνωρίσει την ήττα ή αλλιώς ένας ολόκληρος γύρος χωρίς να χάσει.

Ο Σούσιτς... «έκανε του κεφαλιού του» δις στο πρώτο ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ζουνίνιο να μειώνει σε 1-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον ίδιο τρόπο. Το γκολ αυτό, παρότι δεν έφερε κάτι για την Πάφο από βαθμολογική άποψη, διατήρησε το στατιστικό που λέει πως η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έχει σκοράρει σε όλα της τα παιχνίδια.

Επίδοση που είχε και ο Άρης, μέχρι και τον αγώνα με την ΑΕΛ, με το 0-0 του Τσιρείου, να βάζει στοπ στο σερί σκοραρίσματος για την «ελαφρά ταξιαρχία» και να αφήνει μόνη την Πάφο στα σερί παιχνίδια με γκολ, από την έναρξη του πρωταθλήματος.