Εμφανίστηκε βελτιωμένος και επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 18/9/2022 - 13:10

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε κόντρα στον Ολυμπιακός με 2-0 στο ΓΣΠ, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πήρε την δεύτερη νίκη του, πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι τόσο δημιουργικά, όσο και στο σκοράρισμα, κάνοντας 9 τελικές στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα της Λευκωσίας είχε ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε και δεν άφησε περιθώρια στον «Τακτακαλά», ενώ κατάφερε να προηγηθεί νωρίς,  με τους Σατσιά (10’) και Κοσταντίνοφ (28’) να διαμορφώνουν το τελικό 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και έμειναν με παίκτη λιγότερο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν καλή διαχείριση του αγώνα, επικεντρώθηκαν στην αμυντική τους λειτουργία και έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους, χωρίς να επιτρέψουν στους «μαυροπράσινους» να γίνουν απειλητικοί.

Μελανό σημείο του αγώνα, ήταν ο τραυματισμός του Μορέιρα, ο οποίος αποχώρησε λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Τις επόμενες ημέρες θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις προκειμένου να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος.

Η νίκη εκτός από τους τρεις βαθμούς, προσφέρει στον ΑΠΟΕΛ και καλή ψυχολογία. Έτσι με την διακοπή του πρωταθλήματος, μπορεί να παραμείνει ήρεμος και να δουλέψει «χτίζοντας» πάνω στην χθεσινή του εμφάνιση, για την συνέχεια.