«Άλωσε» το Παραλίμνι και πήρε 5η συνεχόμενη νίκη η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 2/12/2022 - 20:55

Ανοδικής πορείας... συνέχεια!

Η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 της Ένωσης στο «Τάσος Μάρκου», σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας την 5η συνεχόμενη της νίκη.

Με άλλη μια πολύ καλή παρουσία, οι Λαρνακείς κατάφεραν να «αποδράσουν» με το τρίποντο και να δώσουν συνέχεια στην ανοδική τους πορεία, μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή και περιμένοντας τα άλλα αποτελέσματα.

Το... πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα του Παραλιμνίου, όμως για ακόμη ένα παιχνίδι δεν μπόρεσε να πάρει βαθμολογικό κέρδος και έτσι παρέμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Τα δύο γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν -με εντυπωσιακό τρόπο- οι Ράφα Λόπες (30') και Όιερ Σανχούρχο (68').

Με την ήττα η Ένωση έπεσε στην 12η θέση με 11 βαθμούς και την επόμενη (14η) αγωνιστική υποδέχεται το Σάββατο (10/12, 19:00) τον Απόλλωνα στο «Τάσος Μάρκου».

Αντίθετα, με τη νίκη η ΑΕΚ ανέβηκε -προσωρινά- στην 2η θέση με 28 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (9/12, 19:00) φιλοξενείται από τη Δόξα στο «Γλαύκος Κληρίδης».

Στο 20' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς ΑΕΚ, με τον Εγγλέζου να σεντράρει από αριστερά και τον Τρισκόφσκι με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ροσάλες με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Τρισκόφσκι στην περιοχή, αυτός έπιασε σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 27ο λεπτό, ο Μέρια έδωσε στον Βουτσένοβιτς στην περιοχή, αυτός δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά και ο Κόστιτς απέκρουσε, με τον Λόπες στην επαναφορά και με εντυπωσιακό γυριστό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο 40' ο Τρισκόφσκι δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής και ο Κόστιτς απέκρουσε.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45'+1', ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σανχούρχο έπιασε την κεφαλιά και ο Κόστιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 56' η πρώτη καλή στιγμή του β' μέρους, με τον Γκιούρτσο να εκτελεί το κόρνερ και τον Λόπες με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Έξι λεπτά μετά, ο Πονς σέντραρε από αριστερά και ο Τρισκόφσκι με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 65ο λεπτό, ο Ντιαβαρά δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά και ο Πίριτς μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τρισκόφσκι έστρωσε στον Σανχούρχο κι αυτός με ένα εξαιρετικό πλασέ, εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

0

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν έγινε κάποια άλλη φάση, έτσι το 0-2 ήταν το τελικό σκορ.

Ένωση (Μαρίνος Σατσίας): Κόστιτς, Κοτσώνης (78′ Γαβριήλ), Έχμαν, Ντρέκσα (35′ Κολωνιάς), Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Μέιρα (78′ Μαυρουδής), Κωνσταντίνου (78′ Κορσιά), Ντιαβαρά, Βουτσένοβιτς (60′ Λαμί).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα):  Πίριτς, Ροσάλες, Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (84′ Γκαρσία), Σανχούρχο (88' Χριστοφόρου), Πονς, Φαράζ (72′ Κάσας), Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι (72′ Μάμας), Λόπες (84′ Ρόμο).

0

Μαρίνος Σατσιάς (Ένωση): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Θεωρώ ότι είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, καλοδουλεμένη, με πολλή σοβαρότητα στο παιχνίδι της. Εμείς γνωρίζαμε τη δυσκολία, πιστεύω δεν φοβηθήκαμε, βγήκαμε ψηλά, χάσαμε ευκαιρίες. Κάναμε πάλι καλό παιχνίδι απλά η διαφορά μας είναι στην ποιότητα. Εμείς δημιουργήσαμε ευκαιρίες, δεν χρειάζεται να δημιουργούμε 10-12 για να βάλουμε γκολ αλλά αυτό έγινε και στα προηγούμενα παιχνίδια. Μας αδικεί κατάφωρα η βαθμολογική μας θέση, μπορούσαμε και με Καρμιώτισσα και Ακρίτα να πάρουμε τρεις βαθμούς. Δεχθήκαμε το γκολ, προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε, στο δεύτερο μπήκαμε καλύτερα αλλά δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ κι εκεί τελείωσε. Βλέπουμε τη συνέχεια. Τελειώνοντας τον πρώτο γύρο είμαι ευχαριστημένος με τα παιδιά και την προσπάθεια. Θέλουμε περισσότερα γκολ, εκεί υστερούμε περισσότερο».

Για το ότι δεν αντέδρασε η Ένωση στο 2-0: «Διαφωνώ. Σε ποιο σημείο δεν αντιδράσαμε; Όταν χάνεις τον στόπερ σου και δεν έχεις άλλον στον πάγκο αναγκαστικά το παιχνίδι μειώνεται, όταν μπαίνει ένα παιδί 18 χρονών, είχαμε τους τραυματισμούς μας. Ξέρετε ότι ποτέ δεν κλαίγομαι ποιοι λείπουν και δεν λείπουν, καταλαβαίνετε ότι κτύπησε ο επιθετικός μας και δεν είχαμε άλλο. Δεν μπορείτε να μειώνετε την προσπάθεια των παικτών. Αυτό δεν το δέχομαι. Μπήκαμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Και μετά το 60' και στο 70' και στο 90' χάσαμε ευκαιρίες, με τον Ντιαβαρά, με τον Λουίς, δεν σταματήσαμε ποτέ. Διαφωνώ και θεωρώ πολύ άστοχη την ερώτηση σας γιατί μειώνετε την ομάδα μου κι όταν μειώνετε την ομάδα μου μειώνετε και εμένα. Ειδικά όταν έχουμε μέσα τέσσερις 18άρηδες που δίνουν τα πάντα, πρεσάρουν, κάνουν λάθη, παίζουν, προσπαθούν. Σχεδόν να παίζαμε με την Κ19 και είδαμε την ΑΕΚ στα μάτια, χάναμε ευκαιρίες μέχρι το 90'. Όταν ο Ντιαβαρά μένει κάτω στο έδαφος στο 96' εμένα μου λέει πάρα πολλά. Χάσαμε λόγω ποιότητας της αντίπαλης ομάδας. Όταν ο Στεφάν σουτάρει έξω από την περιοχή και σούταρε ψηλά, ο άλλος σούταρε και έβαλε γκολ, αυτή ήταν η διαφορά μας, τι να κάνουμε. Όμως θα το παλέψουμε. Θα πρεσάρουμε και θα έχουμε απόδοση όπως θέλουμε. Είπατε ότι δεν αντιδράσαμε, σε ποιο σημείο;».

Για το ότι σε άλλα παιχνίδια ήταν πιο διεκδικητική και για το μεγάλο ποσοστό κατοχής της ΑΕΚ και τις τελικές: «Επιμένω. Σεβαστή η άποψη σας αλλά εγώ είμαι προπονητής, πιστεύω βλέπω καλά στο παιχνίδι, προσπαθήσαμε πάρα πολύ, η προσπάθεια των παικτών μου ήταν πέρα για πέρα άξια και σε κανένα λεπτό δεν σταματήσαμε να προσπαθούμε. Παίξαμε για τον κόσμο που μας σπρώχνει σε κάθε παιχνίδι, δυστυχώς δεν τον κάναμε χαρούμενο τελευταίως. Εσείς δικαιούστε να πείτε ότι η ΑΕΚ είχε 70% κατοχή, από τη στιγμή που δεν μπήκε στα τετράγωνα μας, μπήκε μια φορά κι έβαλε γκολ, ας έχει και 90%. Βλέπουμε την ουσία, ότι ο αντίπαλος είναι καλύτερος και κρατά την μπάλα. Όταν ήμασταν στη β' κατηγορία κρατούσαμε εμείς την μπάλα. Ξέραμε ότι πρέπει να αμυνθούμε σωστά. Χάσαμε λόγω ποιότητας του αντιπάλου».

0

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Είμαι χαρούμενος με τη νίκη. Το πιο σημαντικό είναι πάντα να κερδίζεις. Πήραμε τη νίκη με σοβαρό παιχνίδι από όλους τους παίκτες, συγκέντρωση και σκληρή δουλειά απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Το Παραλίμνι εδώ στην έδρα του έχασε μόνο ένα παιχνίδι, το πρώτο της σεζόν. Για εμένα είναι πολύ καλή, δουλεμένη ομάδα. Η δουλειά μας έπρεπε να είναι καλή, με σωστή νοοτροπία και σκληρή δουλειά στο γήπεδο και είμαι χαρούμενος επειδή όλοι οι παίκτες ήταν στον σωστό δρόμο για να ανταγωνιστούν και να κάνουν τα πράγματα που έπρεπε για να κερδίσουμε. Είμαι χαρούμενος με τη νίκη, τίποτα περισσότερο».

Για την πέμπτη σερί νίκη, το ότι πήρε τα πάνω της και πόσο την είχε επηρεάσει η Ευρώπη: «Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες. Η ομάδα ανταγωνίζεται καλά και με Ευρώπη και χωρίς Ευρώπη κι αυτό είναι το σημαντικό. Τώρα έχουμε πέντε νίκες στη σειρά αλλά και οκτώ στα προηγούμενα εννέα παιχνίδια. Τώρα δύο σερί clean sheets, πολύ σημαντικό για εμάς. Οι παίκτες συμπεριφέρονται σωστά στο γήπεδο, στην επίθεση δημιουργούμε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αυτός είναι ο δρόμος, πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Οι ομάδες που είναι πιο ψηλά επίσης κερδίζουν συνεχώς έτσι πρέπει να συνεχίσουμε να κερδίζουμε και να περιμένουμε τα άλλα αποτελέσματα».

Αν αποφάσισε για μεταγραφές τον Γενάρη: «Καλή ερώτηση αλλά όχι για μένα. Είναι για τον αθλητικό διευθυντή. Είμαι χαρούμενος με την ομάδα μου. Μετά τα Χριστούγεννα δεν ξέρω, μπορεί να πάρουμε παίκτες, μπορεί όχι. Δεν είναι απαραίτητο για εμένα. Όλοι οι παίκτες έδειξαν ότι θέλουν και μπορούν να παίξουν, οι εμφανίσεις είναι πάντα καλές, είμαι χαρούμενος με το ρόστερ. Προφανώς αν έχουμε ευκαιρία για μεταγραφές, γιατί όχι, αλλά αποφασίζει ο αθλητικός διευθυντής».