«Λύγισε» την Ένωση και επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/12/2022 - 20:52

Νίκη... αντίδρασης!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της Ένωσης στο «Τάσος Μάρκου», σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Με γκολ του Ντιγκινί στο 49ο λεπτό, το οποίο ήταν το πρώτο του στη φετινή σεζόν, οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από το Παραλίμνι και να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Το... πάλεψαν οι γηπεδούχοι, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, δέχθηκαν ακόμη μια ήττα στη φετινή σεζόν και παρέμειναν στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Με αυτή την ήττα η Ένωση παρέμεινε στην 12η θέση με 11 βαθμούς και την επόμενη (15η) αγωνιστική υποδέχεται την ΑΕΛ στο «Τάσος Μάρκου» την ερχόμενη Πέμπτη (15/12, 19:00).

Από την άλλη, ο Απόλλωνας με τη νίκη έμεινε στην 5η θέση με 22 βαθμούς πλέον και την ίδια μέρα και ώρα (15/12, 19:00) φιλοξενεί τη Δόξα στο Τσίρειο.

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς (81′ Ντρέκσα), Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Βούκσεβιτς (69′ Κατσιάρης), Μέιρα (81′ Μαυρουδής), Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (69′ Λαμί).

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Σπόλιαριτς (67′ Ρέθιο), Κολ, Χαμάς, Πίττας, Ντιγκινί (84′ Ίλιεφ), Νταμπό (46′ Χέντι).

0

Μαρίνος Σατσιάς (Ένωση): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Μπήκαμε πολύ δυνατά, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και δυστυχώς δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Βρήκαμε μπροστά μας ένα καθοριστικό Γιοβάνοβιτς. Προσπαθούμε σε κάθε αγώνα και βγάλουμε ένα ωραίο πρόσωπο. Από μία στημένη φάση ήρθε το γκολ. Ευχαριστώ τον κόσμο, μας έσπρωξε και δεν θέλω να απογοητεύεται».

Για την ποιότητα και την ενίσχυση: «Είναι και θέμα ψυχραιμίας το να σκοράρουμε, είχαμε και ένα τετ α τετ, είχαμε και κάποια σουτ. Θα προσπαθήσουμε να ενισχυθούμε σε θέσεις που έχουμε κατά νου. Η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση. Από την στιγμή που βλέπω στα μάτια μεγάλους αντιπάλους μόνο θαυμασμό μπορώ να έχω για τους παίκτες μου».

Κωνσταντίνος Μακρίδης (Απόλλωνας): «Πρώτα να ευχαριστήσω τους παίκτες μου που ειδικά το δεύτερο ημίχρονο αλλάξαν τη διάθεση και την νοοτροπία μας. Κέρδισαν μονομαχίες κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουμε τη νίκη. Ευχαριστώ τον κόσμο μας που ταξίδεψε ως εδώ και ελπίζω η νίκη να τους έκανε χαρούμενους. Σίγουρα θέλουμε δουλειά σε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού. Η ομάδα που θέλω να βλέπω είναι αυτή του δεύτερου μέρους, με αρκετή βελτίωση. Από Δευτέρα βλέπουμε τον επόμενο αντίπαλο. Σίγουρα το γκολ που πέτυχε ο Ντιγκινί θα τον βοηθήσει πολύ στη συνέχεια, γιατί το έψαχνε εδώ και καιρό. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι και να προσπαθήσομε να παρουσιαζόμαστε όσο καλύτεροι γίνεται. Σήμερα η εμφάνιση, ειδικά του πρώτου εικοσαλέπτου, δεν μας ικανοποίησε όμως το δεύτερο ημίχρονο είναι πιο κοντά στο πλάνο που θέλω εγώ να παίζουμε. Να ευχηθώ στην Ένωση καλή συνέχεια, μια πολύ καλή ομάδα. Φαίνεται πως είναι ομάδα του προπονητή».