Εντυπωσιακή πρεμιέρα με τεσσάρα για τη Φιορεντίνα, λύγισε τη Μόντσα η Ίντερ

Κυριακή, 20/8/2023 - 00:04

Με άγριες διαθέσεις μπήκε στη νέα σεζόν η Φιορεντίνα, που νίκησε με το εντυπωσιακό 4-1 την Τζένοα εκτός έδρας στην πρεμιέρα της στη Serie A.

Οι «βιόλα» πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων πριν το ημίχρονο, με τον Μπιράγκι να ανοίγει το σκορ στο 5’ και τον Μποναβεντούρα να διπλασιάζει τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα.

Ο Γκονσάλες έφερε το 3-0 στο 40’, ενώ ο Μποναβεντούρα χτύπησε ξανά για το 4-0 στο 56’.

Ένα δίλεπτο αργότερα οι Γενοβέζοι μείωσαν με τον Μπιράσκι, ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να ξαναμπούν στο ματς.

Την ίδια ώρα, η Ίντερ λύγιζε με 2-0 τη Μόντσα εντός έδρας κι έμπαινε κι αυτή με το δεξί στη σεζόν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «νερατζούρι» ο Λαουτάρο Μαρτίνες, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, στο 8ο και στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.