Έπεσε… μαχόμενος στη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός

Τρίτη, 13/12/2022 - 23:59

Τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού έβαλε η Βαλένθια!

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στην Ισπανία με σκορ 94-91, παρόλο που έκαναν ανατροπή από το -14 και έστειλαν το ματς στην παράταση. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έπεσε στο 6-7, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της μετά από τέσσερα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, φάνηκε να χάνει τον έλεγχο του ματς στην τρίτη περίοδο, όμως με αντεπίθεση διαρκείας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου λύγισε εξαιτίας ενός χαμένου αμυντικού ριμπάουντ και δύο άστοχων σουτ από Γουόλτερς και Γουίλιαμς.

Οι «πράσινοι» μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Καλαϊτζάκη στην αρχή, προηγήθηκαν γρήγορα με 8-13. Η Βαλένθια είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Ντούμπλιεβιτς, που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου, όμως η είσοδος του Λι ανέβασε ακόμα περισσότερο τον Παναθηναϊκό, και τον έφερε στο +10 (15-25). Τελικά, ένα αχρείαστο φάουλ του Γουόλτερς έδωσε 3 βολές στον Χάρπερ, που έκανε το τελικό 20-26 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Ισπανούς πιο συγκεντρωμένους στο παιχνίδι τους. Η Βαλένθια γρήγορα έτρεξε ένα 8-0 με πρωταγωνιστές Γουέμπ και Ριβέρο, περνώντας μπροστά στο σκορ (28-26). Οι «πράσινοι» με τον Πονίτκα απάντησαν και έκαναν το 28-30, όμως Γουίλιαμς και Μπέικον ήταν σε κακό «φεγγάρι» και η Βαλένθια βρέθηκε στο +4 (34-30). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με ισχνό ισπανικό προβάδισμα (44-41).

ν

Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν είχαν την ίδια συγκέντρωση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και η Βαλένθια με τρίποντο «βομβαρδισμό» από Τζόουνς, Γουέμπ και Ντούμπλιεβιτς, έφτασε μέχρι το +14 (59-45). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με Γουίλιαμς και Πονίτκα να μειώσει (59-51), όμως ο Γουέμπ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και απαντούσε συνεχώς, κάνοντας το 65-52. Κάπου εκεί, σημειώθηκε η «αφύπνιση» του Μπέικον, που με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 70-63.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το καλό του διάστημα και στην τέταρτη περίοδο, τρέχοντας ένα γρήγορο 7-0 για να ισοφαρίσει σε 70-70. Ο Τζόουνς ανέλαβε δράση για τη Βαλένθια, που πήγε ξανά στο +6 (76-70). Εκεί ανέλαβε και πάλι ο Ντουέιν Μπέικον, που με δικούς του πόντους μείωσε, με τον Γουίλιαμς με δύο βολές να ισοφαρίζει (82-82). Τελικά, με καλάθι του Μπέικον, το ματς πήγε στην παράταση (84-84).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Μπέικον να βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά μετά από ώρα με 90-91. Η Βαλένθια απάντησε με σερί 4-0 του Ριβέρο που πήρε κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 94-91. Γουόλτερς και Γουίλιαμς αστόχησαν και τελικά ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη δύσκολη ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84, 94-91 (παράταση)