Eπέστρεψαν στις νίκες χωρίς Γιάννη και με πρωταγωνιστή Χόλιντεϊ οι Μπακς

Τρίτη, 17/1/2023 - 08:16

Επέστρεψαν στις νίκες, παρά το γεγονός ότι είχαν ξανά απόντα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μπακς!

Ο «Greek Freak» έμεινε εκτός για τρίτο σερί παιχνίδι με ενοχλήσεις στο γόνατο και τα «ελάφια» (για τα οποία δεν ήταν διαθέσιμοι ούτε οι Μίντλετον, Ιμπάκα και Ινγκλς) μπορεί να δυσκολεύτηκαν πολύ κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς, αλλά «πάτησαν γκάζι» στην τέταρτη περίοδο, στην οποία επικράτησαν με επί μέρους σκορ 39-21, πανηγυρίζοντας τελικά και τη νίκη με 132-119.

Έτσι, οι Μπακς με πρωταγωνιστές τους Χόλιντεϊ (35π, 11 ασίστ), Πόρτις (21π, 11 ριμπ.),Μπρουκ Λόπεζ (19π.) και με 23/49 τρίποντα, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες κόντρα στους Χιτ, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 28-16 και ανεβαίνοντας στην 3η θέση της Ανατολής στο NBA. Από την άλλη, για τους 8ους (με ρεκόρ 23-22) της βαθμολογίας Πέισερς, ξεχώρισαν οι Τέρνερ (30π.), ΜακΚόνελ (29π, 9 ασίστ) και Χιλντ (18π.).

Ντέρμπι από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τους Πέισερς να ήηταν εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα, έχοντας για... μπροστάρη τους τον Τι Τζέι ΜακΚόνελ, ο οποίος είχε 25 πόντους σε 16:30 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην τρίτη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσαν πλησιάζοντας στο καλάθι (93-95), ενώ κυριάρχησαν στην «τελική ευθεία» του αγώνα, επικρατώντας με 39-21 επί μέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγυρίζοντας τελικά τη σημαντική νίκη που τους διατήρησε στα ψηλά της βαθμολογίας στην Ανατολή.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-38, 65-76, 93-98, 132-119