Έπιασε κορυφή με... τριάρα η Ρεάλ Μαδρίτης

Σάββατο, 4/1/2020 - 19:08

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πέρασε η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ», για την 19η αγωνιστική της Primera Division και πλέον περιμένει το βραδινό ματς ανάμεσα σε Εσπανιόλ και Μπαρτελόνα, για να δει αν θα διατηρηθεί σε αυτήν… μόνιμα.

Η Ρεάλ τα βρήκε… σκούρα από την Χετάφε στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, προηγήθηκε χάρη στην κακή έξοδο του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με τον Σορία να βρίσκει το… κεφάλι του Βαράν, αντί για την μπάλα, ο δεύτερος όμως πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά και να πετύχει το 0-1, λίγο μετά το ημίωρο.

Παράλληλα, ο Κουρτουά διατήρησε το μηδέν για τη Ρεάλ σε τρεις περιπτώσεις, κάνοντας ισάριθμες εκπληκτικές επεμβάσεις, στο 24’ στο σουτ του Αραμπαρί, στο 31’ στην προσπάθεια του Καμπρέρα και στο 43ο λεπτό στο δυνατό τελείωμα του Φαρ.

Νωρίς στην επανάληψη, ξανά ο Βαράν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κροος από τα δεξιά, με το γκολ του Γάλλου αμυντικού των «μερένγκες» να πιστοποιείται και με τη χρήση VAR κι ενώ υπήρξε υποψία οφσάιντ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η Χετάφε δεν μείωσε ούτε στο 63’ με τον Καμπρέρα ενώ έμεινε από δυνάμεις και η Ρεάλ διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της προβάδισμα, χάνοντας ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ. Αφού ο Μπέιλ στο 65ο λεπτό δεν κατάφερε να «κρεμάσει» τον Σορία, ενώ ίδια ήταν η κατάληξη και στο τετ α τετ του Βινίσιους με τον αντίπαλο γκολκίπερ στο 89'.

Ο Σορία νίκησε σε τετ α τετ τον Μπέιλ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα πέντε λεπτά μετά, όταν ο Βαλβέρδε έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά, πάσαρε την κατάλληλη ώρα στον επερχόμενο Μόντριτς κι εκείνος με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 0-3.