Επική πρόκριση για τον Panathinaikos επί της Μαρσέιγ

Τετάρτη, 16/8/2023 - 00:59

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια τέραστα πρόκριση επί της Μαρσέιγ στη διαδικασία των πέναλτι (5-3) με πρωταγωνιστές τους Ιωαννίδη και Μπρινιόλι, βρέθηκε στα playoffs του Champions League όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με την Μπράγκα και θα διεκδικήσει την είσοδο στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Γκολ στην πρώτη φάση η Μαρσέιγ

Οι Γάλλοι κατάφεραν να βρουν γκολ στην αναμέτρηση ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του ματς και μάλιστα μετά από κόρνερ που είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός με την Μαρσέιγ να βγαίνει στην αντεπίθεση με τρεις πάσες. Ο Λόπεθ βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα, έδωσε με τα χέρια στον Κλος, αυτό την πέρασε στον Σαρ που έκανε την κάθετη πάσα προς τον Ομπαμεγιάνγκ και ο σταρ της Μαρσέιγ αφού πέρασε και τον Μπρινιόλι πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 των Γάλλων.

Το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων έδωσε φτερά στους παίκτες του Μαρθελίνιο και αντίθετα έκοψε το «βήχα» των πράσινων με αποτέλεσμα το πρώτο 45λεπτο να είναι ένας επιθετικός μονόλογος της Μαρσέιγ προς την εστία του Μπρινιόλι και τον Ιταλό να είναι εκεί.

Επιθετικός μονόλογος των Γάλλων και στοπ από Μπρινιόλι

Στο 9' ο Ομπαμεγιάγνκ βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σου με τον Μπρινιόλι να διώχνει και σε δεύτερο χρόνο το σουτ του Ουναχί έφυγε αρκετά έξω από την εστία του Ιταλού κίπερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Εντιάιγ έκανε τρομερή ερνέγεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε και το συρτό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Παναθηναϊκού. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Μπρινιόλι και πάλι με το ένα χέρι έδιωξε τη μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, δεν απειλούσε και είναι χαρακτηριστικό πως δεν είχε ούτε τελική στην αναμέτρηση. Στο 31' ο Ζιγκό βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, πήρε την κεφαλιά και ο Ιταλός τερματοφύλακας εντυπωσιακά απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 33' η Μαρσέιγ με τον Ομπαμεγιάνγκ και πάλι μετά το λάθος του Γέντβαϊ απείλησε με σουτ με τον Μπρινιόλι να απομακρύνει με τα πόδια σωτήρια. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 43' και πάλι ο επιθετικός από τη Γκαμπόν βρέθηκε σε θέση βολής, πήρε την κεφαλιά και πάλι ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Σκόραρε ξανά ο Ομπαμεγιάνγκ

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μαρσέιγ βρήκε και δεύτερο γκολ, έφτασε σε σκορ πρόκρισης, όταν σε σέντρα από τα δεξιά ο Ομπαμεγιάνγκ νίκησε τους δύο στόπερ του τριφυλλιού και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι σε σκορ πρόκρισης, 2-0 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης στο Βελοντρόμ και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στα «σχοινιά».

Άλλος Παναθηναϊκός στο β' μέρος

Με την έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Παλάσιος αντί του Βέρμπιτς. Με την εικόνα των πράσινων στο δεύτερο μέρος να αλλάζει άρδην. Αρχικά το τριφύλλι βρήκε την πρώτη του τελική στο 51' όταν γύρισαν ωραία τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Βιλένα ο οποίος σούταρε με τη μία αλλά ήταν άστοχος.