Επιστροφή για Γκόγκιτς, νίκη για Σπόλιαριτς

Δευτέρα, 21/12/2020 - 12:26

Μπορεί να πλησιάζουμε προς τα Χριστούγεννα, ωστόσο όπως μπορούμε να δούμε, πολλά από τα πρωταθλήματα γίνονται κανονικά. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, σε πολλές χώρες θα υπήρχε διακοπή, όμως λόγω του ότι ο χρόνος πιέζει, θα βλέπουμε παιχνίδια και μέσα στις γιορτές.

Εξαιρέσεις υπάρχουν, όπως για παράδειγμα στο Καζακστάν, όπου η σεζόν για την Αστάνα του Πιέρου Σωτηρίου ολοκληρώθηκε, με τη νέα χρονιά να αρχίζει τον Φεβρουάριο. Από εκεί και πέρα, είχαμε δράση στα περισσότερα πρωταθλήματα, ενώ την ερχόμενη εβδομάδα μπαίνει στην εξίσωση και η Αυστραλία, εκεί όπου έχουμε έναν ακόμη εκπρόσωπο του κυπριακού ποδοσφαίρου.

Από το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, ξεχωρίσαμε δύο παίκτες. Ο ένας είναι ο Άλεξ Γκόγκιτς, που επέστρεψε στη δράση (είχε πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο) και αγωνίστηκε ως αλλαγή στο παιχνίδι της Χιμπέρνιαν με τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Ο άλλος είναι ο Ντανίλο Σπόλιαριτς, που ήταν βασικός στη νίκη της Ζέμπλιν επί της Ρουζόμπεροκ.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Μίλγουολ.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ντόνκαστερ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Συμπλήρωσε κάρτες κι έτσι ήταν εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 1-1 με τη Μάνσφιλντ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή της Σάουθεντ για το ματς με τη Μάνσφιλντ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στον πάγκο και πέρασε στο γήπεδο στο 81ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Κρόουλι.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Μπήκε στο ματς στο 79ο λεπτό στο παιχνίδι κόντρα στην Κρόουλι.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λέιτον Όριεντ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Το τελευταίο ματς της Ντάγκεναμ ήταν την περασμένη Τρίτη (15/12), με τον Ελευθερίου να αγωνίζεται βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τόρκι.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Το επόμενο ματς της Μπάρνετ είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (26/12).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Πέρασε αλλαγή στο 79ο λεπτό στην εντός έδρας ισοπαλία χωρίς σκόρ κόντρα στη Σαλερνιτάνα.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στη Φροζινόνε εκτός έδρας, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε. Η Σαλερνιτάνα αγωνίζεται και απόψε (21/12, 22:00) κόντρα στη Βίρτους Εντέλα.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ποτέντζα, χωρίς να αγωνίζεται.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Η Γκιμαράες αγωνίζεται απόψε (21/12, 22:15) στην έδρα της Σάντα Κλάρα.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Μπήκε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός έμεινε στον πάγκο και η Σταντάρ γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μουσκρόν.

Ιωάννης Κωστή (Λάρισα): Ήταν εκτός αποστολής από την ήττα με 5-1 από τον Ολυμπιακό στον Πειραιά. Επί της ουσίας, είναι εκτός ομάδας.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ο Κύπριος αμυντικός προετοιμάζεται για την πρεμιέρα της Super League 2, η οποία είναι προγραμματισμένη για τις 3 Ιανουαρίου, με τον Λεβαδειακό να αντιμετωπίζει την ΑΕ Καραϊσκάκης στην Άρτα.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Λόγω του lockdown, δεν υπάρχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Αιολικό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Επιστροφή στη δράση για τον Κύπριο μέσο, που μπήκε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό στο εντός έδρας 1-1 με τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-3 επί της Ρουζόμπεροκ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του ματς.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Την περασμένη Τετάρτη (16/12) ήταν το τελευταίο ματς της Τσάρσκο Σέλο. Στην ήττα με 2-0 εντός έδρας από τη Μπερόε, ο Κύπριος επιθετικός ήταν βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό.

Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις στο ματς κόντρα στην Μπερόε.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο Κύπριος μέσος μετρά αντίστροφα για την πρώτη αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας της Αυστραλίας, με τη Μακάρθουρ να αγωνίζεται στην έδρα της Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς την ερχόμενη Κυριακή (27/12).